search SZUKAJ menu MENU
Aktywność młodzieży, a przemoc na osiedlu

Aktywność młodzieży, a przemoc na osiedlu

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
27
614
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Każde miejskie osiedle to w pewnym sensie zamknięta przestrzeń, przynajmniej dla ludzi młodych, którzy mnóstwo czasu spędzają na boiskach szkolnych czy podobnych miejscach, z racji chociażby więzi towarzyskich z rówieśnikami i innych codziennych nawyków. Zdaniem badaczy problemu, nie zawsze są to konstruktywne nawyki, a niektóre z nich mają charakter zachowań ryzykownych. W działalności profilaktycznej nie bez powodu podkreśla się ciągle związek aktywności młodzieży z występowaniem przemocy. Przejawami przemocy są bójki miedzy rówieśnikami, przejawy wandalizmu, czyli niszczenie mienia, których opiekuje się administracja spółdzielni. Ogólnie, spółdzielnie średnio radzą sobie z tym problemem.

Środkiem zaradczym są różnego rodzaju pozalekcyjne zajęcia sportowe oraz wyjazdy wakacyjne da dzieci i młodzieży. Pieniądze na ten cel trafiają także do ośrodków, którymi zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. Fundusz ten wyczerpuje się po okresie trwania projektu i trafia do dość wąskiego grona odbiorców, jednak spółdzielnia tez należy do grona beneficjentów i nie ma już na to żadnego wpływu.

Przemoc na osiedlu, w której udział mają nastoletni mieszkańcy osiedla, związana jest z innymi formami spędzania wolnego czasu. W badaniach "mokotowskich' prowadzonych przez ośrodek warszawski ustalono niedawno, że aż 51 procent badanych nastolatków z trzech znanych warszawskich osiedli łączy w życiu codziennym pasję do gier z zamiłowaniem do bójek i wandalizmu. Potwierdzono też znaną prawidłowość, że przemoc w większym stopniu dotyczy chłopców. Co ciekawe, ustalono, ze ryzyko przemocy byłoby dwa razy mniejsze, gdyby młodzież przynajmniej przez godzinę dziennie przykladała się do odrabiania zajęć. Skoncentrowanie się na zadaniach zdecydowanie osłabia podatność na zachowania agresywne.

Problem przemocy znika niemalże tam, gdzie teren zamieszkały jest silnie sprywatyzowany, czego przykładem jest wspólnota mieszkaniowa. Zarówno spółdzielnia, jak i wspólnota, która dba o bezpieczeństwo i stosuje monitoring, jest mniej narażona na tego typu sytuacje.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Zorza - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Stary Rynek 25/1
05-250, Radzymin    woj. mazowieckie

Akademia - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Iwaszkiewicza 37/25
10-089, Olsztyn    woj. warmińsko-mazurskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Wilkowo 27a
66-200, Świebodzin    woj. lubuskie

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Inż.B.M. Kolei Żelaznych

ul. Mianowskiego 15
02-044, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kamienna 12
66-100, Sulechów    woj. lubuskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Brudzyniu

Brudzyń 15/5
62-720, Brudzew    woj. wielkopolskie

Kadet - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Narutowicza 18a
70-240, Szczecin    woj. zachodniopomorskie

Targowa - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Targowa 26/30
03-733, Warszawa    woj. mazowieckie

Domownik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Sądów 7
73-115, Dolice    woj. zachodniopomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu - Osiedle Rządz i Mniszek

ul. Podhalańska 12
86-300, Grudziądz    woj. kujawsko-pomorskie