search SZUKAJ menu MENU
Brutalny portret prezesa spółdzielni mieszkaniowej

Brutalny portret prezesa spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe

Marzec
2020
5
968
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Portret pazernego prezesa spółdzielni mieszkaniowej malowany jest w równie brutalny sposób jak portret typowego polityka z ulicy Wiejskiej, nie wspominając o europarlamentarzyście. W powszechnym odczuciu codziennością polskich spółdzielni są pazerni administratorzy, którzy w żaden sposób nie liczą się ze zdaniem ogółu mieszkańców. Przyczyną utrapień jest wadliwe ze względów proobywatelskich prawo spółdzielcze. Powoduje ono rożnego typu patologie, obserwowane zwłaszcza w sytuacji toczenia sporu z zarządcą. Okazuje się, że mieszkańcy nie mogą obejrzeć dokumentów z trwania procesu inwestycyjnego lub remontowego. Szczególnie irytujące są w tym kontekście wysokie zarobki prezesów, zupełnie nieadekwatne do rzeczywistego wkładu zarządcy, jeśli ów wkład mierzyć ilością pomyślnych decyzji czy sukcesów na polu finansowych,
Według polityków, forsujących nowe zapisy w nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, każdy lokator decydując się na uwłaszczenie swojego lokalu "kupi" sobie zarazem prawo wyboru: spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mieszkaniowa. Będzie mógł z łatwoscią wystąpić ze spóldzielni i, używając antagonistycznego jezyka, uwolnic sie ze spóldzielnianych macek. Nie będzie tak, że wystąpienie ze spółdzielni pojedynczo zakończy się podniesieniem opłat za administrowanie, jak bywało to do tej pory. Nowe zapisy zobligują zarządcę do utrzymania równych stawek dla członków i nie-członków. Jeśli spółdzielnie nie będą respektować zapisów, muszą się liczyć z możliwością ustanowienia wspólnoty w danym budynku. Grupa lokatorów z tego budynku może oświadczyć, że administracja spółdzielni nie spełnia ich oczekiwań i chcą zlecić usługi administrowania swoim uwłaszczonym mieniem innej firmie lub osobie. Już teraz trwają prace w Sejmie nad uregulowaniem sprawy gruntów, by nic nie stało na przeszkodzie szybkiemu uwłaszczaniu.
W całej tej batalii o interesy spółdzielców dominuje przekonanie o woli ludzi do działania we własnym interesie. Czy wspólnota mieszkaniowa rzeczywiście jest z gruntu bardziej demokratyczna niż spółdzielnia? Cóż, słychać w tej dyskusji liczne głosy powątpiewania w polski potencjał obywatelski.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Gama - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

Grochowska 261
03-844, Warszawa    woj. mazowieckie

Jedynka - Spółdzielnia Mieszkaniowa

os. Ogrody 24
64-100, Leszno    woj. wielkopolskie

Barka - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Bogusława 1c/10
78-100, Kołobrzeg    woj. zachodniopomorskie

Budowlani - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Ostroroga 32a
64-100, Leszno    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Żeromskiego 19
23-110, Krzczonów    woj. lubelskie

Czechowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Narutowicza 79
43-502, Czechowice-Dziedzice    woj. śląskie

Targowa - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Targowa 26/30
03-733, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Kolonia 18a
67-321, Leszno Górne    woj. lubuskie

Radzyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wyszyńskiego 14
21-315, Radzyń Podlaski    woj. lubelskie

Nasz Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Szczytowa 11
20-562, Lublin    woj. lubelskie