search SZUKAJ menu MENU
Jak spółdzielnie przejmują grunty na własność?

Jak spółdzielnie przejmują grunty na własność?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Czerwiec
2019
14
630
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Zgodnie z polskim prawem nie można przeprowadzić uwłaszczenia lokalu, do którego ma się prawo spółdzielcze lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe prawo, jeśli nie jest uregulowana kwestia gruntów, posiadanych przez spółdzielnie. Uściślając kwestię, odrębną własność można otworzyć tylko wtedy, gdy spółdzielnia jest właścicielem gruntu, na którym stoi budynek, bądź jego użytkownikiem wieczystym, co nie zawsze jest łatwe do przeprowadzenia. Warto wiedzieć, jak spółdzielnie na ogół radzą sobie z uregulowaniem sprawy posiadanych na swoim terenie gruntów.

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie przepisu o możliwości nabycia przez zasiedzenie budynków, nad którymi nieprzerwanie od kilkunastu lat trzyma pieczę administracja spółdzielni. Jednak sprawę komplikuje przepis mówiący o tym, że trzeba odróżnić wejście w posiadanie w dobrej wierze (nie będąc właścicielem) oraz w złej wierze. W przypadku większości spółdzielni, nabycie gruntów miało miejsce w zlej woli w warunkach "odgórnego" odebrania innym prawa do własności, dlatego do zasiedzenia nieruchomości potrzeba aż 30 lat nieprzerwanego posiadania. Jednak można przerwać bieg zasiedzenia, tłumacząc to różnymi powodami wymienionymi w art. 123 i 175 Kodeksu Cywilnego.

Kolejnym sposobem jest wykup ziemi na własność przez spółdzielnie lub prawa do wieczystego użytkowania, co wiąże się z możliwością skorzystania z bonifikat samorządowych. Jeśli natomiast spółdzielnia w dniu 5 grudnia 1990 r. (data wejścia ustawy) była posiadaczem gruntów należących do: Skarbu Państwa, gminy, jakiejś osoby prawnej lub osoby fizycznej, a przed tym dniem postanowiła na tym gruncie swoje budynki, ma prawo do żądania, by właściciel działki przeniósł na nią swoją własność. Podobnie dzieje się, gdy nie jest do końca wiadomo, kto jest właścicielem ziemi. Oczywiście, jest to kosztowne przedsięwzięcie, bo właścicielowi trzeba zapłacić cenę rynkową za wykupiony grunt.

Ostatnio rząd stara się ukrócić niektóre sposoby, przykładowo użytkowanie wieczyste, by zmniejszyć koszty spółdzielcze. Lepszym sposobem zarządzania mieniem jest, według rządu, wspólnota mieszkaniowa.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Koluszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Sikorskiego 11a
95-040, Koluszki    woj. łódzkie

Spółdzielnia Mieszkaniowa


22-211, Różanka n. Bugiem    woj. lubelskie

Ogrodnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Spokojna 9a
76-004, Sianów    woj. zachodniopomorskie

Kluczewia - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kosmonautów 5/1
73-102, Stargard Szczeciński    woj. zachodniopomorskie

Aztek - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Graniczna 2a
62-800, Kalisz    woj. wielkopolskie

Szarotka - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Abramowicka 18
20-442, Lublin    woj. lubelskie

Razem - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wiatraczna 9/24
26-680, Wierzbica    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kmity 6a
38-600, Lesko    woj. podkarpackie

Pod Jaworami - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Sudecka 147b
53-128, Wrocław    woj. dolnośląskie

Seraj - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Piaskowa 4
01-067, Warszawa    woj. mazowieckie