Jakie mieszkania najchętniej kupujemy?
Spółdzielnie mieszkaniowe
mieszkanie, inwestycja, jakość życia
Każda spółdzielnia mieszkaniowa najchętniej pobudowałaby swoje nowe budynki w takim otoczeniu, które spełniałoby najlepiej wszystkie oczekiwania mieszkańców. Niekoniecznie muszą być one usytuowane w centrum miasta, jednak dobra lokalizacja ma ogromne znaczenie dla przyszłych nabywców. Uważa się nawet, że, oprócz ceny, lokalizacja stanowi najważniejszy cennik decydujący o wyborze danego zarządcy. Atrakcyjność położenia wynika z nałożenia się takich wypadkowych, jak: bliskość do centrów handlowych, łatwy dostęp do żłobków, szkół i ośrodków kulturalnych, aptek oraz dzielnicowej przychodni. Niemniej istotny jest projekt zagospodarowania zieleni, czyli umiejętne wkomponowanie zieleńców i roślinności przy blokach.
Chęć podniesienie jakości życia poprzez wybór atrakcyjnie zlokalizowanej posiadłości oznacza dla klientów spółdzielni znacznie większe wydatki związane z kupnem mieszkania. Z drugiej strony, nabywcy taktują to jako dobrą inwestycję. Wiadomo - mogą potem odpowiednio podnieść ceny w przypadku odsprzedaży lub najmu. Spółdzielnie muszą jednak przygotować się na wysokie koszty inwestycji na takich terenach.
Poza lokalizacją dla nabywcy liczą się też: przestronność mieszkania, funkcjonalność rozwiązań architektonicznych, oświetlenie pomieszczeń i wykonanie budynku. W przypadku tej ostatniej kwestii, znaczenie ma zastosowanie dobrej jakości materiałów wykończeniowych, by w trakcie eksploatacji możliwe było obniżenie opłat za media. Dzisiaj technologie dają spore możliwości w tym zakresie, by wspomnieć tylko o wyspecyfikowanych warstwach styropianu, dającego efekty izolacyjne. Klient powinien otrzymać informację o rodzaju materiałów, za które zapłacił. Administracja spółdzielni ma bowiem obowiązek rozliczyć się z najemną z przebiegu prac budowlanych, by nie było wątpliwości w tym zakresie. Zdarza się jednak, że dana wspólnota lokatorów stwierdza nieprawidłowości, zwłaszcza, gdy dodatkowo pojawia się wezwanie do uiszczenia dopłaty na skutek niespodziewanego wzrostu cen za materiały budowlane. Problemu tego nie ma na ogół wspólnota mieszkaniowa po podpisaniu umowy z deweloperem.
chevron_left