search SZUKAJ menu MENU
Kontrowersje wokół wycinki drzew

Kontrowersje wokół wycinki drzew

Spółdzielnie mieszkaniowe

Listopad
2019
14
546
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Powstanie dużych osiedli w miejscach wiąże się często z rozbudową na terenach zalesionych, co może w efekcie niekorzystnie wpłynąć na mikroklimat w otoczeniu. Niestety, ekologiczne racje rzadko zajmują należne sobie miejsce w dyskusji nad zasadnością wyboru miejsca inwestycji, jakiego dokonuje deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa. Najbardziej aktywni są na tym polu, oczywiście, mieszkańcy sąsiednich domów. Często są nimi właściciele prywatnych posesji którzy szczególnie upodobali sobie ciszę i inne rekreacyjne walory miejsca zamieszkania. Niekiedy w spór angażuje się miejski architekt, próbując rozstrzygnąć, czy doszło już do zaburzenia estetyki spokojnej dzielnicy willowej, czy inwestor balansuje na skraju. Przedmiotem krytyki ze strony mieszkańców pada też rada danego osiedla, która w myśl prawa opiniuje wszelkie projekty inwestycyjne.

Gospodarka leśna na obszarach należących do gmin ustalana jest na podstawie wytycznych i planów, przy czym uwzględnia się rożne czynniki przyrodnicze, krajobrazowe, jak i cele społeczne, przykładowo chęć poprawy jakości życia mieszkańców poprzez utworzenie nowych miejsc pracy w nowo wybudowanej fabryce. Rozbudowa na cele budownictwa wielorodzinnego przez spółdzielnie ma jednak komercyjny charakter, dlatego wycinka drzew powoduje proekologiczne protesty.

Wiele przykładów pokazuje jednak, że moda na prywatność w przestrzeni publicznej jest zjawiskiem wymagającym wielu taktycznych posunięć ze strony samorządu. Nie można przecież zniechęcić kolejnych inwestorów, bo w końcu w interesie władz jest zaludnianie się dzielnic i przybywanie nowych mieszkańców, opłacających podatki w danej gminie. Jedno jest pewne - kwestii spornych na linii interesy indywidualne/interesy gminne będzie przybywać, gdyż każda wspólnota mieszkaniowa najchętniej zamieszka w otoczeniu zieleni, z dala od miejskiego zgiełku. Z drugiej strony, jeśli nawet dana wspólnota postanowi zamieszkać blisko centrum, trzeba się wtedy liczyć z bardzo wysokimi kosztami z tytułu kupna nieruchomości.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Osada - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Słoneczna 1/24a
22-360, Rejowiec Lubelski    woj. lubelskie

Stoizb - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Chopina 7
00-559, Warszawa    woj. mazowieckie

Wilga 2000 – Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Szkoły Orląt 4/5
03-984, Warszawa    woj. mazowieckie

Białogardzka SM - Administracja Os. Kochanowskiego I i II - Os. Piastów - Os. Obotrytów

ul. Kochanowskiego 26
78-200, Białogard    woj. zachodniopomorskie

Pod Jesionem - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wspólna 63b
00-687, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Nadzieja

ul. Lipowa 23/25
20-020, Lublin    woj. lubelskie

Krąplewice - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Krąplewice 34c/19
86-131, Jeżewo    woj. kujawsko-pomorskie

Czyn - Słupska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Leszczyńskiego 7
76-200, Słupsk    woj. pomorskie

Legbud - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Gwiezdna 8
59-220, Legnica    woj. dolnośląskie

Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Gajcy 2
87-300, Brodnica    woj. kujawsko-pomorskie