search SZUKAJ menu MENU
Nowa ustawa o kredytach w interesie klienta

Nowa ustawa o kredytach w interesie klienta

Spółdzielnie mieszkaniowe

Luty
2020
17
769
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Nowa ustawa o kredytach konsumenckich ma usprawnić komunikację miedzy bankami, a klientami, to znaczy ograniczyć pole do możliwej manipulacji, by przekonać do swojej oferty, a przy tym ukryć pewne dośc istotne mankamenty oferty. Rzecz dotyczyć będzie różnego typu produktów, w tym kredytów konsumpcyjnych (gotówkowych).
Kredyty gotówkowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż kredyty hipoteczne, jednak maja swoje ogromne zalety- pieniądze można bez problemu spożytkować na dowolny cel, jakim jest często kupno samochodu, remont domu lub organizacja wesela. Instytucja nie oczekuje wkładu własnego i nie wymaga poręczenia hipotecznego, co upraszcza procedurę i powoduje, że kredytobiorca może spać spokojniej, nie obawiając się utraty mieszkania. Obecna ustawa o kredycie konsumenckim daje też prawo do wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych opłat (do odpowiedniej kwoty). Prowizja natomiast nie może byc wyzsza niż 5% wartości kredytu.
Z pewnością wielu klientów banków czeka na zapisy nowej ustawy o kredycie konsumenckim, które wejdą w życie w grudniu tego roku. Dokument prawny został już podpisany przez prezydenta i opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wszelkie założenia ustawodawcy podyktowane były koniecznością dostosowania norm prawnych do tych obowiązujących w Unii Europejskiej. W interesie klienta wydłużony będzie termin, w którym można odstąpić od podpisanej umowy z bankiem oraz znacznie rygorystyczniej traktowana będzie sprawa rzetelnego informowania klienta o kosztach kredytu. W tym celu pojawi się ujednolicony formularz informacyjny we wszystkich bankach. Dzięki temu łatwiej będzie porównywać dostępną na rynku ofertę bankową. Zapis o 5 % zniknie, lecz formularz informacyjny uwypukli kwoty prowizji i innych opłat pobieranych przez bank. Przykładowo, przy kredytach hipotecznych dochodzą kwestie notarialne. Trzeba tez zdobyć poświadczenie wstępne, które wydaje deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa (administracja spółdzielni). Zbieranie dokumentacji jest czasochłonne i niestety kosztowne.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Rejtana 47
35-326, Rzeszów    woj. podkarpackie

Nasz Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Waplewo Wielkie 36
82-410, Stary Targ    woj. pomorskie

Żak - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Lipińskiego 8a/23
20-849, Lublin    woj. lubelskie

Jeżyce SMLW - Adm. Os. Słowiańskie

ul. Urbanowska 38
60-647, Poznań    woj. wielkopolskie

Energetyk - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wojska Polskiego 64/66
60-628, Poznań    woj. wielkopolskie

Kolejarz - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Nowy Rynek 15
18-100, Łapy    woj. podlaskie

Jas-Mos SM - Administracja

pl. Zwycięstwa 12/3
44-300, Wodzisław Śląski    woj. śląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wągrowcu

ul. Jeżyka 50
62-100, Wągrowiec    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Pomocy w Budownictwie Jednorodzinnym im. B. Krzywoustego przy Kopalni

Suszka 16
57-230, Kamieniec Ząbkowicki    woj. dolnośląskie

Lubuska Spółdzielnia Mieszkaniowo-Eksploatacyjna

os. Łużyckie 39n
66-200, Świebodzin    woj. lubuskie