search SZUKAJ menu MENU
Osiedle zamknięte - prestiż, na który stać nielicznych

Osiedle zamknięte - prestiż, na który stać nielicznych

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
3
690
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Wiele osób z ogromną tęsknotą i nadzieją myśli o zamieszkaniu na terenie odizolowanym od reszty społeczeństwa, mając na myśli luksusowe, atrakcyjnie ulokowane osiedle zamknięte. Zdaniem osób, badających to nowe zjawisko w przestrzeni miejskiej, w Polsce występuje duże przyzwolenie na budowę takich odizolowanych miejsc. Zwłaszcza pobrzmiewa to w opiniach wygłaszanych przez młode kobiety i małżeństwa z dziećmi.

Podstawowe atuty zamieszkania na osiedlu strzeżonym wiażą się z kwestią bezpieczeństwa mieszkańców, w szczególności, gdy mowa o pełnej kontroli dostępu na teren prywatny wspólnoty. Z taką sytuacją spotkać się można na osiedlach rezydencjalnych w Warszawie i wielu innych dużych miastach. Elementami bezpieczeństwa i kontroli są tam: obecność dozorcy, monitoring i staranne ogrodzenie kompleksu. Do tego dochodzi wewnętrzny regulamin obowiązujący mieszkańców, który również narzuca konieczność zachowania czujności, w przypadku wizyt osób z zewnątrz.

Każdy, kto wprowadzi się na osiedle zamknięte, musi liczyć się z nadrzędnym charakterem interesu ogółu mieszkańców, czyli potrzebą pewnej segregacji społecznej.
W ślad za potrzebą segregacji idzie potrzeba podniesienia prestiżu miejsca zamieszkania poprzez prywatyzację dotychczas publicznej przestrzeni, niezwykle atrakcyjnej pod jakimiś względami. Prowadzi to niekiedy do zamknięcia obszarów turystycznych dla pozostałych ludzi, czy zasłonięcia pięknego widoku krajobrazowego. Taka prywatyzacja ma na celu zaspokojenie chęci zamieszkania w estetycznym, ładnym miejscu, umożliwiającym rekreację po powrocie do domu.

Aby zbliżyć się do wysokiego standardu jakości zamieszkania wyznaczonego przez opisany powyżej trend, liczne spółdzielnie i prawie każda wspólnota mieszkaniowa decyduje się na różne środki poprawiające bezpieczeństwo na swoim terenie, stara się też poprawić estetykę zieleńców i trawników. Mniej skrepowana w tych działaniach jest wspólnota niż spóldzielnia mieszkaniowa, gdyż wszelkie inwestycje powstają na drodze wspólnych ustaleń i z reguły dotyczą kwestii poprawy jakości życia na osiedlu. Mieszkańców nie krępuje w tej mierze prawo spółdzielcze.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Osiedle - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Robotnicza 23
42-230, Koniecpol    woj. śląskie

Ozdoba - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Szpitalna 16a/1
11-300, Biskupiec    woj. warmińsko-mazurskie

Wspólnota Dąbie - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Ofiar Dąbia 4
31-566, Kraków    woj. małopolskie

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Graniczna 1
44-335, Jastrzębie Zdrój    woj. śląskie

Nauka - Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wileńska 13
03-409, Warszawa    woj. mazowieckie

Wspólnota SM Lokatorsko-Własnościowa

Zalesie
89-206, Szubin    woj. kujawsko-pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wiśniowa 3
98-330, Pajęczno    woj. łódzkie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie

Al. Zwycięstwa 6
83-110, Tczew    woj. pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa


58-513, Dziwiszów    woj. dolnośląskie

Łosoś - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. kard. Wyszyńskiego 1
76-270, Ustka    woj. pomorskie