search SZUKAJ menu MENU
Parking – luksus dla nielicznych?

Parking – luksus dla nielicznych?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Lipiec
2019
27
700
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Jak powszechnie wiadomo bardzo dawno temu odeszły w zapomnienie czasy gdy w sąsiedztwie dużego blokowiska, na parkingu stał wartburg, syrena i kilka fiatów 126p. Zmienił się system, na naszych osiedlach też zmieniło się wiele. Trzeba jednak przyznać z przykrością, iż w niewielu miejscach zmienił się rozmiar parkingów. Zaś nowych przybywa jak na lekarstwo. W dawnych czasach, statystycznie na kilka gospodarstw domowych przypadał zazwyczaj jeden samochód, teraz często na jedno gospodarstwo domowe należące do wspólnoty mieszkaniowej przypadają jeden lub dwa pojazdy. Ówcześni planiści nie przewidzieli takiego obrotu sprawy, a dzisiejsza administracja osiedla albo nie może wysupłać środków finansowych na rozbudowę bądź budowę nowych parkingów, lub zwyczajnie zagospodarowana co do centymetra urbanistyka nie pozwala na wciśniecie na naszych osiedlach dodatkowych miejsc parkingowych.

Lecz warto wiedzieć, tak czy inaczej, to właśnie lokatorzy należący do wielu polskich spółdzielni mieszkaniowych pozostają z problemem, oraz autem postawionym kilkaset metrów od domu, tam gdzie wolne było jeszcze miejsce do zaparkowania. Mieszkańcy wspólnoty często sprzeciwiają się tej rzeczywistości, zbierają podpisy zachęcając administrację osiedla do podjęcia inicjatywy i samodzielnie wyszukują miejsc, w których można by z powodzeniem dobudować parking. Otóż niestety sprawa taka zazwyczaj bardzo często komplikuje się wtedy, kiedy okazuje się, iż wskazany plac to albo teren prywatny, albo spółdzielnia mieszkaniowa posiada na to miejsce plany zagospodarowania terenu, bynajmniej nie pod miejsca parkingowe.

Natomiast niektóre projekty przewidują budowę kosztem placu zabaw lub małych zielonych skwerów, bo i tak kierowcy pozostawiają swoje auta na trawniku. Na to jednak nie chcą się zgodzić rodzice dzieci korzystających z placów zabaw, oraz osoby ceniące sobie skrawki zieleni, miedzy betonowymi osiedlami. Wydaje się, iż żadne rozwiązanie sytuacji nie będzie zadowalające dla wszystkich mieszkańców wspólnoty.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Spóldzielnia Mieszkaniowa Wilkowice

1-Maja 76
42-676, Miedary    woj. śląskie

Współpraca - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Janowicza 30a
10-690, Olsztyn    woj. warmińsko-mazurskie

Kociewie SM - Adm. Os. im. 60-lecia ONP

os. 60-lecia ONP 10
83-200, Starogard Gdański    woj. pomorskie

Szwajcarska - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Szwajcarska 3
20-861, Lublin    woj. lubelskie

Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wybrzeże Jana Pawła II 70
37-700, Przemyśl    woj. podkarpackie

Chociwelanka - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Starzyce 23
73-120, Chociwel    woj. zachodniopomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Związków Twórczych

ul. Traugutta 11
85-122, Bydgoszcz    woj. kujawsko-pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

gen. Świerczewskiego 3
89-320, Wysoka    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wroniecka 7
64-410, Sieraków    woj. wielkopolskie

Jedność - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Słowiańska 8a
76-270, Ustka    woj. pomorskie