search SZUKAJ menu MENU
Prawo wspólnotowe a prawo spółdzielcze

Prawo wspólnotowe a prawo spółdzielcze

Spółdzielnie mieszkaniowe

Czerwiec
2019
16
839
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, to po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, niezależnie od tego, czy właściciele pozostają członkami spółdzielni. W tej sytuacji wszyscy lokatorzy będą zarządzać swoim lokalem, jak i całą nieruchomością, w której mieści się ich lokal, niezależnie od postanowień zarządu spółdzielni, sami ustalając wysokość opłat eksploatacyjnych. Wówczas w miejsce przepisów prawa spółdzielczego znajdują zastosowanie przepisy ustawy o własności do lokalu.

Jednak wiele osób, waha się, w związku z decyzją, czy ustanowić odrębna własność do swojego lokalu, ponieważ obawiają się, że w ich najbliższym sąsiedztwie zabraknie wspólnej woli decydowania o swoich sprawach i chęci gospodarzenia. Gdyby ich obawy się potwierdziły, mimo otrzymania statusu pełnoprawnego właściciela lokalu i części gruntu, nadal administracja spółdzielni będzie dyktować im warunki użytkowania i wielkość opłat. Warto więc mieć na uwadze jeszcze jeden przepis art. 241 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który dopuszcza też zastosowanie ustawy o własności wtedy, gdy nie wszyscy lokatorzy danej posesji stali się pełnoprawnymi właścicielami mieszkań. Musi jednak uzbierać się ich ponad polowa, czyli większość. Owa większość może zdecydować, że wszyscy lokatorzy danej posesji nie będą już rozliczani tak, jak nakazuje prawo spółdzielnie, ale zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali. Rozliczenie to dotyczy oczywiście praw i obowiązków mieszkańców. By przepis ten wcielić w życie, niezbędna jest uchwala na zebraniu właścicieli zwoływanym przez zarząd spółdzielni.

W takich warunkach prawnych, można spodziewać się, że coraz popularniejszą firmą zarządzania nieruchomością będzie wspólnota mieszkaniowa. Zresztą wystarczy rzucić okiem na niejedno miejskie osiedle, by przekonać się, że coraz większe znaczenie ma wspólnota ludzi, gospodarzących daną posesją.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Metalurg - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wierzbowa 12a
42-200, Częstochowa    woj. śląskie

Wyżyny - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Glinki 79
85-027, Bydgoszcz    woj. kujawsko-pomorskie

Pomoc - Spółdzielnia Mieszkaniowa (dział gospodarki zasobami mieszkaniowymi)

Lubelska 75a
23-200, Kraśnik    woj. lubelskie

Kolejarz - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Lotnicza 1
21-500, Biała Podlaska    woj. lubelskie

Marecka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Promienna 17a
05-270, Marki    woj. mazowieckie

Widok - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Góra Bungałowska 11
34-300, Żywiec    woj. śląskie

Krakowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Rękawka 17
30-535, Kraków    woj. małopolskie

Staromiejska Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Młynarska 40
91-838, Łódź    woj. łódzkie

Zielona - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. 1000-lecia 12/43
82-300, Elbląg    woj. warmińsko-mazurskie

Kabel - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wielicka 76
30-552, Kraków    woj. małopolskie