search SZUKAJ menu MENU
Śmietniki pod nadzorem na nowoczesnych osiedlach

Śmietniki pod nadzorem na nowoczesnych osiedlach

Spółdzielnie mieszkaniowe

Lipiec
2019
12
588
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Obserwując każde nowo powstałe osiedle widzimy coraz większą dbałość mieszkańców, o to, by poprawić jakość życia w swojej najbliższej okolicy. Być może w niepamięć odchodzą czasy, gdy z dużą nonszalancją traktowało się wspólne spóldzielnianie mienie, gdyż mieszkania otrzymywało się z przydziału, po założeniu tzw. książeczki mieszkaniowej i odczekaniu kilku czy kilkunastu lat w kolejce. Nowi lokatorzy słoną płacą za swój azyl na ziemi i bardziej im zależy na walorach "krajobrazowych", widocznych z okien ich mieszkania. Dlatego każda spółdzielnia mieszkaniowa coraz większą wagę przykłada do porządku wokół śmietników osiedlowych, najzwyczajniej w świecie zamykając je na klucz. Dzięki temu powstrzymuje się osoby niepowołane do składowania tam własnych śmieci i od razu poprawia się estetyka osiedla.

Praktycznie trudno spotkać dziś śmietniki, które kontroluje administracja spółdzielni, które byłyby otwarte na oścież. Normalną praktyką jest kontrolowanie dostępu, by zmniejszyć koszty wywozu, a tym samym wpłynąć na obniżenie opłat eksploatacyjnych. Podobnie jak członkowie typowych spółdzielni, równie wyczulone na te kwestie są osoby zrzeszone jako wspólnota mieszkaniowa. Pomijając dodatkowe utrudnienia, jakimi zwykle jest grodzenie posesji, śmietniki zamykane są na klucz, a mieszkańcy pouczani nawet, by spisywać numery rejestracyjne aut osób, które podrzucają im niechciane odpady.

Idea strzeżenia i kontrolowania interesu wspólnego nie musi być wcale sprzeczna z humanitarną wolą wspierania ludzi, którzy zwyczajowo żyją ze "szperania", a mowa o ludziach bezdomnych. Niektóre spółdzielnie zawierają prosty układ z bezdomnymi, by o określonej porze przychodzili i pod okiem dozorcy mieli dostęp do śmietników. Nie powinien też dziwić monitoring przy śmietnikach, zwłaszcza, że jest to bardzo popularny środek bezpieczeństwa, jakim może pochwalić się dziś każde nowoczesne osiedle czy wspólnota mieszkająca w danym budynku. Odzew też przynoszą apele ekologów i samorządów o segregowanie odpadów, stąd przy wielu śmietnikach znaleźć można pojemniki na worki do składowania różnego typu śmieci.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Teresa - Spółdzielnia Mieszkaniowa

al. marsz. Piłsudskiego 32
43-100, Tychy    woj. śląskie

Stary Toruń - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Jaśminowa 24
87-134, Rozgarty    woj. kujawsko-pomorskie

Administracyjna Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kasztanowa 8
62-025, Kostrzyn nad Odrą    woj. wielkopolskie

Kolejowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Sadowa 7a
83-110, Tczew    woj. pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Standard

ul. Sieroszewskiego 6
24-100, Puławy    woj. lubelskie

Roldom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Libelta 12
62-130, Gołańcz    woj. wielkopolskie

Redykajny - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Sokola 6a
11-041, Olsztyn    woj. warmińsko-mazurskie

Hutnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Morawska 1b
37-500, Jarosław    woj. podkarpackie

Lutomierska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Pl. Zwycięstwa 13
95-083, Lutomiersk    woj. łódzkie

Prostokąt - Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych

ul. Urbanistów 8/70
02-397, Warszawa    woj. mazowieckie