forma dokumentu urzędowego który potwierdza dokonanie określonej czynności prawnej. Akt notarialny jest sporządzany gdy wynika to z woli stron podpisujących akt notarialny lub gdy wymaga tego przepis prawa.
architektura
Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) czyli nauka oraz sztuka projektowania, wykonywania (konstruowania) budynków lub innych budowli przestrzennych. Także w rolę architektury jest wpisane organizowanie przestrzeni użytkowej człowieka.
blok mieszkalny
Blok mieszkalny - jest to potoczna nazwa budynku mieszkalnego wielokondygnacyjnego oraz wielorodzinnego, który wyróżnia się prostą formą.
condo
Condo (z łac. con- = 'współ-', dominium = 'panowanie') jest to własnościowy apartament jednorodzinny znajdujący się w budynku mieszkaniowym, będący często komfortowym luksusowym mieszkaniem.
część składowa nieruchomości
Jako część składową nieruchomości rozumiemy, budynki, trwałe urządzenia usadowione na nieruchomości oraz prawa związane z jej własnością.
czynsz
Czynsz (niem. Zins – 'podatek', 'dzierżawa', od łac. census – 'wycena') jest to nazwa prawna świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy.
deweloper
Deweloper – inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która inwestuje w budowę nieruchomości budynkowych (domów mieszkalnych, obiektów biurowych, handlowych, przemysłowych) z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem.
dom
Dom jest to budynek który jest przystosowany pod względem konstrukcyjnym jak i użytkowym, przeznaczony w głównej mierze do celów mieszkalnych.
dyplomowany Zarządca Nieruchomości
Dyplomowany Zarządca Nieruchomości jest to tytuł nadawany przez Institute of Real Estate Management, a w Polsce nadawany przez polski oddział IREM. Tytuł ten nadawany jest zarządcy nieruchomości który spełnia określone kryteria wymienione przez ten że instytut
dzierżawa
Dzierżawa jest to jeden z typów umów prawa cywilnego.
egzekucja administracyjna
Egzekucja administracyjna czyli zespół czynności organu egzekucyjnego lub innych uczestników postępowania mającego na celu ostateczne urzeczywistnienia normy prawa materialnego
ekologia społeczna
Ekologia społeczna rozumiemy przez to koncepcję badawczą wprowadzoną przez szkołę chicagowską której celem było badanie procesów ekologicznych takich jak: koncentracja, segregacja oraz inwazja i sukcesja zachodząca na obszarach miejskich.
eksmisja
Eksmisja czyli usunięcie kogoś z zajmowanej nieruchomości lub lokalu z reguły na podstawie wyroku sądu orzekającego eksmisję.
forma czynności prawnej
Forma czynności prawnej jest to sposób w jaki czynność prawna jest wyrażona na zewnątrz.
garaż
Garaż jest to samodzielny obiekt budowlany jak również może to być część innego obiektu, którego głównym przeznaczeniem jest przechowywanie lub obsługa pojazdów mechanicznych.
hol
Hol czyli duży reprezentacyjny przedpokój, sala w hotelach, poczekalnia sala w restauracji, kinie, teatrze lub mieszkaniu, domu lub willi.
izba
Izba jest to w języku staropolskim nazwa komórki, łaźni a później zaczęto określać tą nazwą całą chatę.
jednostka pomocnicza gminy
Jednostka pomocnicza gminy czyli lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców ustanowiona przez radę gminy lub radę miasta.
KFM - krajowy fundusz mieszkaniowy
KFM czyli krajowy fundusz mieszkaniowy został utworzony w 1996 roku w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ma służyć realizacji zadań wynikających z polityki państwa w zakresie gospodarki mieszkaniowej oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego, a jego konkretnym celem jest udzielanie kredytów na budownictwo mieszkaniowe na wynajem o regulowanych czynszach.
kondominium
Kondominium jest to zespół mieszkaniowy najczęściej złożony z własnościowych budynków jednorodzinnych.
kondygnacja
Kondygnacja jest to część budynku znajdująca się bezpośrednio nad sobą ułożonymi stropami.
książka obiektu budowlanego
Książka obiektu budowlanego (KOB) jest to zbiór dokumentów eksploatacji jak również okoliczności i zdarzeń zachodzących podczas użytkowania obiektu budowlanego.
księga wieczysta
publiczny rejestr przedstawiający stan prawny nieruchomości. Księga wieczysta umożliwia autorytatywnie ustalić, komu i jakie przysługują prawa do konkretnej nieruchomości.
lokal
pod pojęciem lokal rozumiemy część budynku który jest przeznaczony na cele mieszkaniowe, usługowe, produkcyjne oraz na przeznaczone na pomieszczenia użytkowe np: garaże czy piwnice
lokal mieszkalny
przez lokal mieszkalny rozumiemy fragment nieruchomości wydzielony z budynku mieszkalnego, który służy do zaspokojenia potrzeb bytowych przynajmniej jednej osoby, a najczęściej rodziny. Lokal mieszkalny składa się zazwyczaj z kilku pokojów, łazienki, kuchni oraz ubikacji.
lokal socjalny
Lokal socjalny jest to lokal głównie przeznaczony dla osób eksmitowanych lub osób bezdomnych którzy nie mogą utrzymać mieszkania samodzielnie.
lokator
Słowo to określa osoby, posiadające tytuł prawny (wynikający z aktu urzędowego, lub umowy) do zajmowania lokalu mieszkalnego, inne niż prawo własności. Lokatorem zatem nie może być właściciel lub współwłaściciel lokalu. Najczęściej tym mianem określa się osobę najmujące lokal.
miasto
Miasto czyli jednostka osadnicza ukształtowana historycznie charakteryzująca się bardzo dużą intensywnością zabudowy.
mieszkanie
mieszkaniem nazywany jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.
najem lokalu
Najem lokalu jest to umowa w której wynajmujący zobowiązuje się przekazać lokal do użytkowania dla najemcy, na czas nieoznaczony lub oznaczony w zamian za wynagrodzenie czyli czynsz płacony przez najemcę.
nieruchomość
nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności
nieruchomość budynkowa
Nieruchomość budynkowa jest to budynek który jest trwale związany z gruntem, który na postawie przepisów szczególnych jest przedmiotem własności odrębnym od gruntu i nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej.
nieruchomość gruntowa
nieruchomości gruntowe (grunty) są zasadniczym rodzajem nieruchomości, które stanowią przedmiot własności części powierzchni ziemskiej
nieruchomość leśna
nieruchomość leśna jest określana jako nieformalny termin w polskim prawie wynikającej w oparciu z definicji lasu w ustawie o lasach opublikowanej 28 września 1991 roku
nieruchomość lokalowa
nieruchomość lokalowa jest to nieruchomość która jest wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (budynkowej lub gruntowej) mająca na celu ustanowieniu odrębnej własności lokalu.
nieruchomość rolna
nieruchomość rolna jest zakwalifikowana jako nieruchomość rolna ze względu na sposób jej użytkowania, a nie rodzaj nieruchomości
nieruchomość wspólna
Nieruchomość wspólna są to te części budynku oraz grunt, które nie służą tylko i wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
nieruchomości piętra
nieruchomość piętra wynikała z Kodeksu Napoleona, który wyróżniał odrębną własność danego piętra budynku
odrębna własność lokalu
Odrębna własność lokalu której przedmiotem może być samodzielny lokal.
osiedle
Osiedle jest to termin który posiada kilka znaczeń
osiedle mieszkaniowe
Osiedle mieszkaniowe jest to obszar charakteryzujący się w miarę jednolitą zabudową mieszkaniową wydzielony w ramach dzielnicy czyli większej jednostki administracyjnej, uzupełniony czasami infrastrukturą usługowo-handlową.
osiedle typu miejskiego
Osiedle typu miejskiego jest to typ jednostki osadniczej, której cechy są ulokowane między miastem a wsią
osoba fizyczna
Osoba fizyczna czyli prawne określenie człowieka stosowane w prawie cywilnym od chwili urodzenia aż do chwili śmierci.
osoba prawna
Osoba prawna czyli jeden z rodzajów podmiotów wchodzących w skład prawa cywilnego, definiujemy ją zazwyczaj jako trwałe zespolenie środków materialnych oraz ludzi w celu realizacji określonych zadań.
penthouse
Penthouse jest to luksusowy apartament na najwyższym piętrze budynku.
plan zarządzania nieruchomością
Plan zarządzania nieruchomością tworzonym przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do zarządzania nieruchomościami jest opracowaniem specjalistycznym, w celu m.in. analizy stanu nieruchomości.
podatek
Podatek jest to obowiązkowe świadczenie pieniężne które jest pobierane przez związek publicznoprawny bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego.
podmiot gospodarczy
Podmiot gospodarczy czyli każdy aktywny uczestnik procesów gospodarczych, niezależnie od jego formy organizacyjnej, którego decyzje i działania wywołują skutki ekonomiczne.
pomieszczenie
Pomieszczenie czyli część mieszkalna budynku lub domu wydzielona przegrodami budowlanymi np: ścianami. Na lokal lub mieszkanie składa się zespół pomieszczeń.
pomieszczenie przynależne
Pomieszczenie przynależne jest to pomieszczenie, które jak mówi ustawa o własności lokali stanowi część składową lokalu samodzielnego nawet jeśli pomieszczenie przynależne nie przylega bezpośrednio do danego lokalu.
pośrednik w obrocie nieruchomościami
Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest to osoba która doradza, a także kojarzy strony transakcji przy sprzedaży, zakupie, najmie, zamianie lub wynajmie nieruchomości.
postępowanie egzekucyjne
Postępowanie egzekucyjne jest to zespół norm prawnych które wchodzą w skład postępowania cywilnego, a których celem jest przymusowe urzeczywistnienie obowiązków i praw.
prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Tylko w spółdzielniach mieszkaniowych które budują domy jednorodzinne mające na celu przeniesienie ich własności na członków przysługuje prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Licząc się z tym, że do przekształcenia dochodzi po wielu latach ustawodawca powołał do życia prawo o charakterze przejściowym, powstające już w momencie przydziału działki i nazywając je prawem do domu jednorodzinnego
rada dzielnicy
Rada dzielnicy zwana również radą osiedla jest to jednostka pomocnicza rady gminy
rada nadzorcza
Rada nadzorcza jest to organ osoby prawnej powołany do wykonywania czynności nadzoru, który działa zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie osoby prawnej w oparciu o jej statut lub akt założycielski.
rada osiedla
Rada osiedla zwana również radą dzielnicy jest to jednostka pomocnicza rady gminy.
rejestr publiczny
Rejestr publiczny czyli ewidencja, lista, wykaz lub inna forma ewidencji służąca do realizacji zadań publicznych na podstawie odrębnych przepisów ustawowych prowadzona przez podmiot publiczny.
reprywatyzacja
Reprywatyzacja jest to proces polegający na zwrocie poprzednim właścicielom lub ich następcom prawnym mienia przejętego przez państwo na drodze wywłaszczenia lub nacjonalizacji.
rynek nieruchomości
Rynek nieruchomości przez który rozumiemy ogół warunków na podstawie których są zawierane umowy oraz odbywa się transfer praw do nieruchomości, stwarzając wzajemne prawa i obowiązki połączone z władaniem nieruchomościami.
rzeczoznawca majątkowy
Rzeczoznawca majątkowy jest to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe nadane przez Ministra Infrastruktury, w zakresie szacowania nieruchomości.
sm
(skrót: SM) - spółdzielnia mieszkaniowa
sołectwo
Sołectwo jest to we współczesnej Polsce jednostka pomocnicza gminy, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Zarówno zakres działania jak i obszar działania sołectwa określa rada gminy w statucie sołectwa.
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest to jedna z form korzystania z lokali spółdzielczych.
spółdzielnia
Spółdzielnia jest to podmiot gospodarczy który posiada osobowość prawną ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego prowadzący przedsiębiorstwo.
spółdzielnia mieszkaniowa
Spółdzielnia mieszkaniowa (SM) którego głównym zadaniem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni oraz ich rodzin poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
społeczność lokalna
Społeczność lokalna czyli zbiorowość zamieszkująca określone stosunkowo niewielkie terytorium, jak np. osiedle, wieś w której są silne więzi wynikające ze wspólnoty interesów oraz przynależności do zamieszkiwanego miejsca.
statut
Statut jest to akt prawny który reguluje zadania, oraz strukturę organizacyjną, a także sposób działania podmiotu prawa prywatnego lub publicznego.
służebność
Służebność jest to ograniczone prawo rzeczowe, mające na celu zwiększenia użyteczności zwanej władnącą (służebność gruntowa), a obciążające nieruchomość służebną, lub przez zapewnienie zaspokojenia określonych potrzeb osoby fizycznej (służebność osobista).
TBS towarzystwo budownictwa społecznego
Towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) są to podmioty utworzone ustawą z 26 października 1995 roku o formach popierania budownictwa, których celem jest budowę mieszkań na wynajem dla osób o średnich dochodach.
TERYT
TERYT Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju.
uchwała
Uchwała jest rozumiana jako akt woli ciała kolegialnego.
udział w nieruchomości wspólnej
Udział w nieruchomości wspólnej jest to wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej wyrażona procentem lub ułamkiem wielkości, określona dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danej nieruchomości budynkowej lub nieruchomości gruntowej.
ulica
Ulica jest to droga zbudowana i wytyczona na obszarze zurbanizowanym, której zazwyczaj nadaje się urzędową nazwę.
umowa
Umowa w prawie cywilnym to zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron (konsens), mające na celu ustalenie ich wzajemne prawa i obowiązki.
umowa najmu
Umowa najmu jest to umowa cywilna w polskim prawie, na podstawie której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy na czas nieoznaczony lub czas oznaczony w zamian za wynagrodzenie płacone przez najemcę w postaci czynszu.
umowa o zarządzanie nieruchomością
Umowa o zarządzanie nieruchomością jest to umowa regulująca stosunki pomiędzy zarządcą, a właścicielem nieruchomości
ustawa o własności lokali
Ustawa o własności lokali jest to ustawa z 24 czerwca 1994 roku określająca zasady ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali jak również prawa i obowiązki właścicieli oraz zarząd nieruchomością wspólną.
użytkowanie
Użytkowanie na które składają się dwa uprawnienia: uprawnienie do używania rzeczy oraz uprawnienie do czerpania pożytku.
użytkowanie wieczyste
Użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości gruntowej i polega na oddanie nieruchomości gruntowej będącej własnością skarbu państwa w użytkowanie osobie prawnej lub fizycznej na czas określony 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat).
wielka płyta
Wielka płyta jest to element konstrukcyjny prefabrykowany używany głównie do modułowej budowy budynków i bloków mieszkalnych.
wielki zespół mieszkaniowy
Wielki zespół mieszkaniowy - Blokowisko jest to forma urbanistyczna charakteryzująca się dużym skupiskiem bloków wielorodzinnych, które są zlokalizowane na małej przestrzeni z liczbą mieszkańców od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.
wnętrze
Wnętrze rozumiane w architekturze jako obudowana przestrzeń zamknięta będąca wewnątrz budowli służąca określonym potrzebom kulturowym jak i materialnym człowieka.
wspólnota mieszkaniowa
Wspólnota mieszkaniowa jest to ogół właścicieli, których lokale składają się na określoną nieruchomość.
własność
Własność jest to podstawowe najszersze prawo rzeczowe które pozwala właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nimi z wyłączeniem innych osób.
zarząd
Zarząd jest to zespół ludzi wchodzący w skład jednostki organizacyjnej uprawnionej do kierowania działalnością podporządkowanych jej jednostek organizacyjnych lub organizacji.
zarząd wspólnoty mieszkaniowej
Zarząd wspólnoty mieszkaniowe jest to organ wspólnoty mieszkaniowej który reprezentuję wspólnotę mieszkaniową na zewnątrz w stosunkach między poszczególnymi właścicielami lokali, a wspólnotą mieszkaniową oraz kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej.
zarządca nieruchomości
Przez zarządce nieruchomości rozumie się osobę fizyczną która posiada licencję zarządcy nieruchomości nadaną zgodnie z trybem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, która prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własne ryzyko i na własny rachunek.
zarządca przymusowy
Zarządca przymusowy jest to zarządca nieruchomości lub zarządca przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym ustanowiony przez sąd w toku egzekucji sądowej z nieruchomości.
zaświadczenie o samodzielności lokalu
Zaświadczenie o samodzielności lokalu jest to dokument urzędowy który potwierdza, że dany lokal spełnia wymagania samodzielności lokalu który zawarte w ustawie o własności lokali.