search SZUKAJ menu MENU
Czym jest z definicji osiedle zamknięte ?

Czym jest z definicji osiedle zamknięte ?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
1
633
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Obecnie w Polsce, z powodów trwającej mody czy wyraźnej awersji ludzi do wszelkich przejawów wandalizmu i niechcianych wizyt akwizytorów handlowych, upowszechnił się zwyczaj grodzenia jednej lub kilku nieruchomości. Często grodzenie przeprowadzane jest już po kilku czy kilkunastu latach od chwili zaludnienia danego budynku, jako odpowiedź na bieżące potrzeby mieszkańców. Jednak przy ustaleniu, czym różni się taka ogrodzona posiadłość od osiedla zamkniętego z prawdziwego zdarzenia, pomocne jest odwołanie do sposobu definiowania tego nowego zjawiska w miejskiej przestrzeni zamieszkałej.

Zdaniem specjalistów, analizujących rozwój osiedli zamkniętych i motywacje ludzi, by się w nich osiedlać, ogrodzony blok, którym zarządza administracja spółdzielni, ma niewiele wspólnego ze strzeżonym osiedlem, powoływanym przez ludzi, których łączy najczęściej ta sama sytuacja materialna i interes, by zamieszkać razem w ładnej, zadbanej okolicy. Warto zauważyć, że osiedla zamknięte w dużych miastach są lokowane w sposób bardzo przemyślany, by jak najlepiej zaplanować daną przestrzeń rezydencjalną. Wystarczy rozejrzeć się po stolicy, czy w mniejszym wielokrotnie Toruniu, by zobaczyć, że wyznacznikiem statusu mieszkańców osiedli strzeżonych jest zamieszkanie w bardzo atrakcyjnym położeniu. Czynnikiem decydującym o tej atrakcyjności są najczęściej wysokie walory przyrodnicze terenu lub bliskość prestiżowej dzielnicy, na przykład gotyckiej toruńskiej starówki, będącej doskonałą pożywką na tworzenie luksusowych tarasów widokowych do zamieszkania. Mówiąc krótko, nowoczesne osiedle zamknięte generuje ludzi o wysokiej pozycji materialnej. Trudno, by spółdzielnia mieszkaniowa po ogrodzeniu i zatrudnieniu dozorcy nabrała takiego charakteru, bo jest to znacznie bardziej złożone zjawisko socjologiczne.

Osiedla zamknięte tworzone są jako wspólnota mieszkaniowa raczej niż spółdzielnie, gdyż jest to dogodniejsza forma zarządzania dla ludzi, którzy nie muszą obawiać się tak bardzo odpowiedzialności finansowej za wspólne inwestycje na swoim terenie. W Polsce pierwsze osiedla zamknięte pojawiły się pod koniec XX w. w Warszawie, spełniając kryteria całkowitego zamknięcia, tj. wejście na teren posesji jest kontrolowane i istnieje konieczność skontaktowania się z właścicielem lokalu, którego chce się odwiedzić, będąc osobą z zewnątrz. Są to apartamentowce, często zlokalizowane blisko centrum, ale otoczone zieleńcami, by podnieść komfort życia.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Ogrodnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Spokojna 9a
76-004, Sianów    woj. zachodniopomorskie

Nowa SM - Adm. Domów Mieszkalnych nr 2

ul. Turystyczna 20
44-335, Jastrzębie Zdrój    woj. śląskie

Eskulap - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Synów Pułku 9/50
22-100, Chełm    woj. lubelskie

Nasz Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Waplewo Wielkie 36
82-410, Stary Targ    woj. pomorskie

Leszczynko - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Dożynkowa 49/12
64-100, Leszno    woj. wielkopolskie

Zdrój - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Staszica 19
78-320, Połczyn-Zdrój    woj. zachodniopomorskie

Oświata - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Leśna 30
11-100, Lidzbark Warmiński    woj. warmińsko-mazurskie

Wspólnota SM Lokatorsko-Własnościowa

Zalesie
89-206, Szubin    woj. kujawsko-pomorskie

Nasz Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Topolowa 9a
72-400, Kamień Pomorski    woj. zachodniopomorskie

Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa

Os. Mieszko I 30/9
56-200, Góra Śląska    woj. dolnośląskie