search SZUKAJ menu MENU
Domy kultury w konkurencji ze szkołami

Domy kultury w konkurencji ze szkołami

Spółdzielnie mieszkaniowe

Lipiec
2019
21
674
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Zajęcia pozalekcyjne w osiedlowych domach kultury nadal spotykają się z pewnym zainteresowaniem rodziców, jednak nie jest dziś łatwo wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i dzieci. Zwłaszcza, że wymagania, jeśli chodzi o rozwój psychoruchowy i intelektualny maluchów, zmieniają się wraz z postępem technologicznym i ogólnie zmieniającymi się tendencjami w kulturze. Przykładowo, samorządowe domy kultury od lat przygotowując ofertę zajęć pozalekcyjnych na ferie zimowe starają się nawiązywać kontakt ze znanymi trenerami czy znanymi tancerzami, by przyciągnąć chętne dzieci i ich rodziców. Magnesem jest przykładowo program You Can dance czy Mam talent. Domy kultury, którymi zarządza administracja spółdzielni, mogą nawiązywać podobne kontakty, jednak często mają gorsze warunki lokalowe czy słabszą renomę w mieście, co przekłada się potem na gorszą frekwencję. Poza tym koszty opłat za takie kursy są dość wysokie, a misją statutową osiedlowych instytucji jest popularyzowanie różnych form kulturalnych, by jak najwięcej dzieci brało w tym udział. Taki statut mają spółdzielnie, choć nie wymaga tego prawo spółdzielcze.

Poza narzekaniami na nieatrakcyjność zajęć plastycznych, muzycznych i teatralnych organizowanych przed te placówki, jest jeszcze kwestia konkurowania ze szkołami, które w ostatnich latach ostro wzięły się za ofertę zajęć pozalekcyjnych. Od paru lat kuratoria przeznaczają dodatkowe dwie godziny dyrektorskie na zajęcia wyrównawcze i innego typu atrakcje. Dzieciom łatwiej jest pozostać w murach szkoły, by poczekać na zajęcia gry na gitarze czy kółko informatyczne. Zresztą dzięki publicznym dotacjom jakość sprzętu informatycznego w szkołach jest na ogół wyższa niż w domach kultury.

W dobie finansowania ze środków unijnych w lepszej sytuacji może znaleźć się to osiedle, które w większym stopniu dotknięte jest różnymi problemami społecznymi, szczególnie ubóstwem i wysokim wskaźnikiem bezrobocia. Przy pomocy lokalnych stowarzyszeń znacznie łatwiej jest tam wygospodarować pracownikom domów kultury środki na utrzymanie zajęć kulturalnych. Nowoczesna spółdzielnia mieszkaniowa zdecydowanie zwraca się w stronę współpracy ze szkołami i samorządem. Budowane są nowe place zabaw, by przyciągnąć młode rodziny z dziećmi. To w końcu dzięki wkładom finansowym i energii młodych osób powstaje każda kolejna wspólnota mieszkaniowa.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Prostokąt - Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych

ul. Urbanistów 8/70
02-397, Warszawa    woj. mazowieckie

Osiedle Młodych - Adm. Os. Rusa

Os. Rusa 54
61-245, Poznań    woj. wielkopolskie

Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakład Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi

Włókniarzy 18
34-120, Andrychów    woj. małopolskie

Zodiak - Spółdzielnia Mieszkaniowa

os. Ogrody 42
64-100, Leszno    woj. wielkopolskie

Słoneczna - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Słoneczna 28
27-300, Lipsko    woj. mazowieckie

Wspólny Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Piastów 6
56-200, Góra Śląska    woj. dolnośląskie

Stoczniowiec - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Łąkowa 5a
55-320, Malczyce    woj. dolnośląskie

Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Młyńska 11
43-190, Mikołów    woj. śląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wągrowcu

ul. Jeżyka 50
62-100, Wągrowiec    woj. wielkopolskie

Elektronik - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

Matusiaka 177
96-500, Sochaczew    woj. mazowieckie