search SZUKAJ menu MENU
Graffiti – osiedlowa twórczość nie artystyczna

Graffiti – osiedlowa twórczość nie artystyczna

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
8
786
odwiedzin
strony
1
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Jak powszechnie wiadomo graffiti jest wszechobecne na wielu elewacjach domów, bloków, na bramach, murach, jak również mniejszych murkach. Otóż jednym się podoba, innych znacząco odpycha. Lecz jak wiadomo wszystko to jeszcze zależy od tematyki. Na wielu osiedlach zwykle wszystko wrzuca się do jednego worka. Natomiast na graffiti uważa się te prawdziwe graffiti oraz to czego tym mianem nazwać nie można, czyli chuligańskie, często wulgarne napisy, rysunki, które nic wspólnego ze sztuką nie mają, a znacząco się od niej różnią. Mieszkańcy wspólnot oraz władze administracji walczą z jednym drugim. Otóż jak wiemy, wszyscy płacimy niemałe pieniądze za czynsz mieszkania, a w nim opłacamy fundusze remontowe. Niebawem po remoncie, mieszkańcy oglądają na elewacjach niechlujne loga klubów sportowych, wulgarne napisy, czyjeś podpisy itd. Natomiast w naszym kraju spółdzielnie są bezsilne, gdyż nie da się upilnować chuliganów niszczących mienie, które należy do nas wszystkich.

Otóż administracje czasem też same próbują zaradzić sytuacji i wyznaczają miejsca, w których wolno umieszczać graffiti. Jednak wyznaczone mury nie są wyzwaniem dla malujących po elewacjach. Oni niestety wolą „pracę” na ryzyku, bowiem graffiti pojęte jako dewastacja elewacji jest zabronione. Tak czy inaczej kończy się na tym samym. Otóż nieszczęsni wandale niszczą nasze ściany, spółdzielnia zazwyczaj wtedy dolicza do naszego czynszu środki przeznaczone na naprawę i remonty, mieszkańcy płacą, a chuligani znowu niszczą, Skutek jest taki, że my wyrzucamy pieniądze w błoto przez okrągły rok, a i tak mieszkamy wśród wymalowanych, poniszczonych klatek schodowych, wśród bloków straszących swoim wyglądem. Otóż w skali całego kraju członkowie spółdzielni mieszkaniowych zazwyczaj płacą olbrzymie sumy pieniędzy miesięcznie na niwelowanie działalności tych, którzy za nic mają obowiązujące prawo. Jeśli jednak byśmy nie składali się na ten cel, nasze osiedla wyglądałyby znacznie gorzej.

chevron_left

graffiti

Czerwiec
2023
6
perm_identity
autor
Rita
Brak w artykule spojrzenia na pozytywny aspekt sztuki graffiti. Popieram piętnowanie bazgrania po wszelkich powierzchniach, ale jednocześnie powinniśmy docenić autorów grafik będących czymś więcej. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i nie wszystko musi się podobać, ale łatwo odróżnić bazgroły od wytworów artystycznych, nawet tych mniej udanych. Takie rozróżnienie i docenienie prób artystycznych (z naciskiem na "artystycznych") zachęciło by do pozostawiania na ścianach wartościowych malunków. Spotkałam się z sytuacją, gdy spółdzielnia ogłosiła konkurs na najlepsze graffiti kojarzące się z nazwami ulic z rejonu, a zwycięzców nagrodziła dofinansowaniem na realizację zwycięskiego projektu na wyznaczonej wcześniej ścianie. To dobry pomysł również z uwagi na małe dzieci, którym trudniej zapamiętać adres niż obrazek na ścianie, to pomaga w nauce orientacji w terenie i zwiększa bezpieczeństwo.

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Razem - Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wieżowa 73/75
61-111, Poznań    woj. wielkopolskie

Mieszko - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Mieszka I 24
75-132, Koszalin    woj. zachodniopomorskie

Nad Potokiem - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Łukowa 9
02-767, Warszawa    woj. mazowieckie

Felin - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Władysława Jagiełły 6
20-281, Lublin    woj. lubelskie

Dąb SM - Adm. os. Dąbie

ul. Ustki 7
, Szczecin    woj. zachodniopomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedla Domów Jednorodzinnych

ul. Łobzowska 57
31-139, Kraków    woj. małopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadzieja

ul. Szklarska 27
68-200, Żary    woj. lubuskie

Lokator SM - Adm. Os. nr 5

ul. Reymonta 14/4D
Dąbrowa, Górnicza    woj. śląskie

Przeszłość - Spółdzielnia Mieszkaniowa Własnościowa

ul. Wiśniowa 15
02-563, Warszawa    woj. mazowieckie

Naftowa - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Łukasiewicza 11
05-200, Wołomin    woj. mazowieckie