search SZUKAJ menu MENU
Jak można poprawić aktywność młodzieży?

Jak można poprawić aktywność młodzieży?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
22
527
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Brak zajęć dla dzieci i młodzieży przedstawiany jest na ogół jako ogromny problem społeczny, obejmujący szereg rozmaitych zagadnień. Przy okazji mówi się wiele o kondycji szkolnych i pozaszkolnych placówek wychowawczo-kultutralnych czy o problemach, mających swoje źródło w relacjach rodzinnych i rówieśniczych. Jeśli chodzi pierwszą grupę wspomnianych zagadnień, oferta zajęć pozaszkolnych przedstawiana jest najczęściej jako zła i niesatysfakcjonująca. Narzeka się, że spółdzielnie niezbyt chętnie dofinansowują dawne kluby osiedlowe, w których tradycyjnie od wielu lat prowadzi się zajęcia artystyczne i edukacyjne dla dzieci młodzieży. Klubami tego typu zarządza administracja spółdzielni, traktując możliwość wynajmu sal jako dodatkowe źródło dochodu. Tymczasem w sferze tworzenia kompleksowej oferty zajęć dla młodzieży panuje tam zastój, jeśli pracownicy nie są dość operatywni, by pozyskiwać fundusze z innych źródeł, niż spółdzielnia.

Bez względu jednak na to, czy dane osiedle zagospodarowane jest przez spółdzielnie czy prywatne posesje, dzięki wsparciu stowarzyszeń działających na rzecz aktywizacji dzieci i młodzieży, są szanse na to, by zmienić ten nieciekawy stan rzeczy. Nagłośniej mówi się obecnie o programie "Trener osiedlowy". Jego celami są: zwiększenie ilości dzieci i młodzieży w bezpieczny, zorganizowany sposób spędzającej wolny czas w sportowy sposób oraz poprawa bezpieczeństwa na boiskach i terenach zielonych. Program ma też nauczyć większej samorządności i wzmocnić postawę obywatelską u wszystkich beneficjentów programu. W praktyce trenerzy pracują na poszczególnych osiedlach, które wzięły udział w programie, prowadząc z uczestnikami zajęcia sportowe i turystyczne. Trenerzy współpracują ze sobą, stąd młodzież bierze udział często we wspólnych rajdach i wyjazdach.

Wdrażaniem programu i innych temu podobnych zajmują się jednostki samorządowe. Często jednak zdarza się, że stroną współorganizująca jest stowarzyszenie lokalne, które powołuje do życia spółdzielnia mieszkaniowa. Rzadziej wspólnota, gdyż stowarzyszenia te działają często w oparciu o dawne zasoby i struktury spółdzielcze. Poza tym wspólnota mieszkaniowa jest stosunkowo nowym tworem, który ciągle zdaje egzamin w polskich warunkach.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa - Administracja

Gnieźnieńska 21
85-313, Bydgoszcz    woj. kujawsko-pomorskie

Zgierska SM - Adm. rej. Spacerowa

ul. ks. Rembowskiego 67a
95-100, Zgierz    woj. łódzkie

Ognisko Drugie - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Raszyńska 15/51
02-026, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielcze Zrzeszenie Towarzystwo Budowy Tanich Domów Rot Dom

Al. Piłsudskiego 1
83-010, Rotmanka    woj. pomorskie

Nasza - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Belgijska 12
02-511, Warszawa    woj. mazowieckie

Nasz Dom - Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Jednorodzinnego

Okrzei 14a/17
05-300, Mińsk Mazowiecki    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Buczka 18a
57-350, Kudowa Zdrój    woj. dolnośląskie

Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Służby Zdrowia

ul. Brzozowa 19b
22-400, Zamość    woj. lubelskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

Żeromskiego 19
23-110, Krzczonów    woj. lubelskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wyszyńskiego 1A
48-200, Prudnik    woj. opolskie