search SZUKAJ menu MENU
Kiedy może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Kiedy może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Lipiec
2019
28
826
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Przepis prawny stanowiący o tym, że wspólnota mieszkaniowa może powstać w sytuacji, gdy w danym budynku zostaną wyodrębnione wszystkie lokale na własność jest ogólnie bardzo dobrze znany. Wiadomo też, że jeśli w danym lokalu przeszło polowa właścicieli zdecyduje się na ten krok, wystarczy wniosek na zebraniu zarządu spółdzielni i głosowanie członków, by możliwe stało się utworzenie wspólnoty. Jednak warunków pomyślnego przeprowadzenia tej procedury jest więcej, więc nie wszędzie można z mocy ustawy znieść od razu obowiązujące mieszkańców prawo spółdzielcze.

Przede wszystkim istotny jest zapis ustawowy, że wnioskodawcy, czyli członkom spółdzielni, występującym z wnioskiem o przekształcenie formy zarządzania daną nieruchomością, nie mogą zalegać z żadnym zadłużeniem wobec spółdzielni. Zanim wniosek się uprawomocni, administracja spółdzielni ma obowiązek sprawdzić stan wzajemnych zobowiązań finansowych, by możliwe stało się odłączenie. W zależności od ilości lokali, tworzona jest mała wspólnota mieszkaniowa (do 7 lokali) i duża wspólnota (powyżej 7 lokali).
Warto pamiętać, że możliwość wystąpienia z takim wnioskiem traktowana jest jako prawo należne każdemu członkowi spółdzielni. Znacznym ułatwieniem poprzedzającej tą decyzję procedury wyodrębnienia lokalu na własność, mają stać się prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości przepisy eliminujące obecność notariusza. Obecnie wiele osób waha się przed złożeniem wpisu do księgi wieczystej, właśnie z powodu konieczności ponoszenia wysokich kosztów notarialnych.
Warto wiedzieć też, że zgodnie z prawem ustanowienie odrębnej własności może obejmować wszystkie lokale znajdujące się w danym budynku, ale może dotyczyć również tylko niektórych z nich, co często ma miejsce, z powodu chęci zaciągnięcia przez właściciela kredytu hipotecznego. Dopuszczalne jest też ustanowienie odrębnej własności kilku lokali dla jednej osoby. Wyodrębnieniu może ulec tylko lokal samodzielny, czyli taki, który samodzielnie pełni funkcję, do jakiej jest przeznaczony. Samodzielność lokalu musi potwierdzić starosta danej gminy w formie zaświadczenia.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Słoneczny Stok SM - Adm. os. Leśna Dolina

ul. Powstańców 1
, Białystok    woj. podlaskie

Fabud - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kapicy 3
41-100, Siemianowice Śląskie    woj. śląskie

Lubelska SM - Administracja Os. Piastowskie

ul. B. Śmiałego 4
20-611, Lublin    woj. lubelskie

Silesia SM - Adm. os. Szenwalda

ul. Szenwalda 42
, Katowice    woj. śląskie

Mieszkanko w Jabłonnie - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Modlińska 102
05-110, Jabłonna    woj. mazowieckie

Eskulap - Stołeczna Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Służby Zdrowia

ul. Sokołowska 24/26
01-142, Warszawa    woj. mazowieckie

Budowlani - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Okopowa 6A/36
78-100, Kołobrzeg    woj. zachodniopomorskie

Gnieźnieńska SM - Adm. w Pobiedziskach

os. Tysiąclecia 10
62-010, Pobiedziska    woj. wielkopolskie

Projektant - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Słoneczna 2
35-061, Rzeszów    woj. podkarpackie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

Wolności 2
05-220, Zielonka    woj. mazowieckie