search SZUKAJ menu MENU
Kto odpowiada za problem podrzucania śmieci?

Kto odpowiada za problem podrzucania śmieci?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Lipiec
2019
17
746
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Podrzucanie śmieci, niestety, stanowi typowy, wyjątkowo paskudny zwyczaj Polaków, mocno psujący obraz zdrowych, sąsiedzkich relacji. Gołym okiem widać, że każde osiedle to nie tylko bloki i trawniki, ale również mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych i różnego typu firmy uslugowe i produkcyjne. Plagą są irytujące wiele osób eskapady samochodowe z przedmieść miejskich w kierunku osiedli, by pozbyć się niechcianego balastu. Nie wiadomo, skąd utrwaliło się u przyjezdnych przekonanie, że członkowie spółdzielni mogą wiecznie tolerować takie zachowania. Przecież czasy PRL-owskiej nonszalancji już minęły, a intruzom coraz trudniej jest trwać w tym procederze.

Sprawdzone pomysły na walkę z tym negatywnym zjawiskiem wykorzystuje obecnie każda spółdzielnia mieszkaniowa, a tym bardziej wspólnota mieszkaniowa. Wspólnota wydaje się społecznością jakby z samej istoty swojej działania bardziej skoncentrowaną na dbałości o swoje prawa i porządek wokół budynku. Mieszkańcy szczególnie są wyczuleni na kwestie opłat eksploatacyjnych, gdyż często powodem, dla którego odrzucili prawo spółdzielcze jest chęć obniżenia comiesięcznych opłat. Przypomnieć należy, że spółdzielnie ustalają wysokość opłat za śmieci w przeliczeniu na wszystkich mieszkanców, więc kwoty mogą ostateczne okazać się niższe, niż w przypadku, gdy umowę z firmą sprzątającą podpisuje wspólnota.

Z problemem podrzucania śmieci borykają się szczególnie spółdzielnie zlokalizowane na obrzeżach miast. Śmietniki znajdujące się przy drogach pełne są niechcianych załadunków. Często leżą rozsypane obok krat betonowych zabudowań na kontenery, gdyż od lat normalną praktyką jest zamykanie śmietników na śmieci. Problemem największym, jak próbują przekonywać niektórzy lokalni politycy, jest niska świadomość problemu u ludzi. Podrzucający śmieci chwytają się tanich sposobów po trosze z przyzwyczajenia, nie kalkulując nawet, ile kosztowałyby ich rachunki z tego tytułu. Mieszkańcy osiedli zostawiają z kolei otwarte śmietniki i nie reagują, gdy widzą niepożądane zachowania intruzów.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Łabędy - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wieczorka 10
44-120, Pyskowice    woj. śląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Jagiellońska 11
05-120, Legionowo    woj. mazowieckie

Miejska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Prądzyńskiego 14/16
50-434, Wrocław    woj. dolnośląskie

Olimp - Spółdzielnia Mieszkaniowa

os. Górne 1
64-850, Ujście    woj. wielkopolskie

Łydynia - Spółdzielnia Mieszkaniowa Własnościowa

Osada Fabryczna 5
06-400, Ciechanów    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

os. Tęcza 2
21-412, Adamów    woj. lubelskie

Wspólnota SM Lokatorsko-Własnościowa

Zalesie
89-206, Szubin    woj. kujawsko-pomorskie

Na Wzgórzu - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Morska 230
81-006, Gdynia    woj. pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych przy KWZB Budostal-2

Samsonowicza 15/23
27-400, Ostrowiec Świętokrzyski    woj. świętokrzyskie

Filar - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Grochowskiej 280
, Warszawa    woj. mazowieckie