search SZUKAJ menu MENU
Ogrzewanie solarne na polskich osiedlach

Ogrzewanie solarne na polskich osiedlach

Spółdzielnie mieszkaniowe

Styczeń
2020
17
703
odwiedzin
strony
1
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Co się stanie, jeśli spółdzielnia mieszkaniowa czy innego typu wspólnota postanowi postawić na własne sposoby pozyskiwania energii cieplnej? Z pewnością wywoła to poruszenie w zarządzie miejskiego przedsiębiorstwa-monopolisty, zresztą przykłady podejmowania takich kroków potwierdzają takie przypuszczenia. Jednak sami mieszkańcy nie mają powodu do żałowania decyzji, gdyż założenie nowoczesnych kotłowni kondensacyjnych powoduje, że spółdzielnie rozliczają się same na własną rękę ze zużywanego w gospodarstwach domowych ciepła. Równie trafioną inwestycją okazują się systemy solarne montowane na dachach. Jak można dowiedzieć się z wypowiedzi prasowych prezesów spółdzielni, którzy zarządzili taką zmianę, mieszkańcy płacą o jedną trzecią mniej za podgrzanie wody. Również o kilkanaście procent niższe są rachunki za podgrzanie wody. Jednak nieliczna tylko administracja spółdzielni zwraca się z zapytaniem do firm produkujących kolektory słoneczne i wciąż mało na ten temat wiadomo.
Systemy solarne lepiej znane się na Zachodzie, gdzie wypracowano i wdrożono już wiele standardów ogrzewania słonecznego, między innymi ogrzewanie pasywne. Budynek pasywny jest ogrzewany dzięki zainstalowaniu olbrzymich okien o współczynnikach wymiany ciepła zbliżonych do ścian. Stało się to możliwe za sprawą technologii, pozwalającej osiągać takie parametry. Ilość ciepła jest regulowana za pomocą prostych żaluzji. Budynek pozyskujący ciepło z atmosfery w sposób aktywny wyposażony jest natomiast w kolektory solarne, umieszczane na dachu i rożnych częściach elewacji. Podgrzana za pomocą tego urządzenia woda trafia do zasobnika, z którego mieszkańcy czerpią ciepłą wodę oraz zasoby do ogrzania lokali. System solarny umożliwia tez krzyżowanie różnych źródeł energii, gdyż korzystanie z samych kolektorów w polskich warunkach jest nieco utrudnione. Jednak od 2020 roku każda wspólnota mieszkaniowa musi wykorzystywać więcej niż tradycyjne źródła energii, bo tak nakazują restrykcje unijne.

chevron_left

Panele słoneczne

Maj
2020
5
perm_identity
autor
Piotr
Patrząc po niemcach ile tam jest paneli słonecznych, to widać, jaką to ma przysżłość i w jakim kierunku my pójdziemy. Może czas zacząć patrzyć w jeszcze większej skali i wyposażać w panele słoneczne spółdzielnie mieszkaniowe,

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Szadółki - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Piotrkowska 9
80-180, Gdańsk    woj. pomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników WSK PZL - Kraków

ul. Wybickiego 3
31-261, Kraków    woj. małopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kole

Wojciechowskiego 30a
62-600, Koło    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Łąkowa 23
57-320, Polanica-Zdrój    woj. dolnośląskie

Księże Małe - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Tarnogórska 1
52-021, Wrocław    woj. dolnośląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Nabywców i Najemców

ul. Kościuszki 48
62-241, Żydowo    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlanych

ul. 1 Maja 55
97-400, Bełchatów    woj. łódzkie

Hetman - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Hetmańska 103
61-513, Poznań    woj. wielkopolskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kmity 6a
38-600, Lesko    woj. podkarpackie

Powiśle - Mała Spółdzielnia Mieszkaniowa

Czernin
82-400, Sztum    woj. pomorskie