search SZUKAJ menu MENU
Opodatkowanie praw spółdzielczych

Opodatkowanie praw spółdzielczych

Spółdzielnie mieszkaniowe

Marzec
2020
9
675
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Być może nie każdy wie, że nowa ustawa z marca 2004 roku o podatku od towarów i usług operuje pojęciem odpłatna dostawa towarów, za którą uważane jest ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub przeniesienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, itp. "Towar" tego typu obciążony jest 7-procentową stawką VAT w odniesieniu do spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych, o charakterze preferencyjnym. Preferencje takie miały miejsce do końca 2007 roku, obecnie wartość podatku jest wyższa.
Odpłatna dostawa towarów prowadzi w tym wypadku do ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych, a opodatkowaniu ulega obrót prawami rzeczowymi, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, zmniejszona o kwotę należnego podatku. Może być nią wartość należnego wkładu budowlanego w przypadku domu jednorodzinnego albo wkładu mieszkaniowego w przypadku inwestora, jakim jest deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa, zmniejszona o kwotę należnego podatku. Oznacza to innymi słowy, że każda osoba, która decyduje się na ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego lub ustanowienie na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nabywa obowiązek podatkowy, gdy tylko podejmie się określonych czynności w tym kierunku. Co ciekawe, jeśli nabywa się prawo spółdzielcze do lokalu, do podstawy opodatkowania wlicza się też inne opłaty pobierane od członków danej spółdzielni mieszkaniowej, które wynikają z uczestnictwa w zobowiązaniach związanych z budową, które ma dana spółdzielnia mieszkaniowa. Administracja spółdzielni ustala w statusie i regulaminach wykazy wspólnych funduszy, głównie na cele remontowe.
Wspomniane przepisy funkcjonują do dnia obecnego i obejmują wszelkie wkłady i opłaty wniesione po 1 maja 2004 r. Planowane są złagodzenia podatkowe w przypadku ustanawiania odrębnej własności, co skutkuje możliwością przekształcenia - w miejsce spółdzielni formuje się wspólnota mieszkaniowa.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Skalpel - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Os. Przyjaźni 7
84-200, Wejherowo    woj. pomorskie

Na Skarpie - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kardynała St. Wyszyńskiego 6
87-100, Toruń    woj. kujawsko-pomorskie

RSM Ursus - Adm. os. Kolorowa

ul. Tomcia Palucha 10a
, Warszawa    woj. mazowieckie

MSM Energetyka - Adm. os. Sielce

ul. Zwierzyniecka 8b
00-719, Warszawa    woj. mazowieckie

Osiedle Artystów Plastyków - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Filtrowa 83
02-032, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Słowackiego 2
59-500, Złotoryja    woj. dolnośląskie

Górczewska SM - Zesp. Mieszkaniowy nr 1

ul. Czumy 5
, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sokołowie

ul. Sportowa 8
62-300, Września    woj. wielkopolskie

Cichy Kącik SM - Adm. Os. Bolkowsko-Kruszwickie

ul. Inowrocławska 63/65
53-648, Wrocław    woj. dolnośląskie

Zgoda - Spółdzielnia Mieszkaniowa

1 Maja 6
18-400, Łomża    woj. podlaskie