search SZUKAJ menu MENU
Organizacja ruchu drogowego na osiedlach po nowej ustawie

Organizacja ruchu drogowego na osiedlach po nowej ustawie

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
16
1028
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Uchwalone w ubiegłym prawo drogowe miało stanowić odpowiedź na piętrzące się problemy właścicieli aut, zostawiających pod blokiem swoje samochody. Mnóstwo osób, w mniej i bardziej zaostrzonej formie formowało apele do zarządców, tłumacząc, że osiedle jest dla ludzi, a nie dla samochodów. Tymczasem trudno odmówić racji zmotoryzowanej części członków wspólnoty osiedlowej - projektanci większości polskich osiedli mieszkaniowych nie przewidzieli po prostu, że kilkanaście lat później mieszkańcy będą posiadaczami takiej ilości samochodów. Do tego dochodzą kiepskie nawyki, jeśli chodzi o liczenie się z innymi, brak dbałości o estetykę sąsiedztwa i rzekome obawy o stan pojazdu pozostawionego parę ulic za miejscem zamieszkania.

Nowe prawo reguluje kwestie, nad którymi można zapanować z pomocą funkcjonariuszy straży miejskiej. Mianowicie, kierowcy parkujący poza dozwoloną strefą ruchu na uliczkach i parkingach zewnętrznych są karani, nie mogą zatrzymywać się w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, nie wolno im też bezprawnie robić użytku z osiedlowych trawników, tym bardziej też tarasować dróg pożarowych, gdyż rodziło to szereg niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców. Ograniczone zostanie też zjawisko tarasowania innych aut przy wjeździe na teren osiedla. Ogólnie, ma zapanować większy porządek, a ustaleniem i wyznaczeniem liczby miejsc parkingowych wraz z oznakowaniem drogowym ma zająć się spółdzielnia mieszkaniowa oraz wspólnota mieszkaniowa. To właśnie bezpośredni zarządca gruntu, na którym wybudowana jest droga wewnętrzna, czyli często jest administracja spółdzielni, ma pokryć koszty postawienia znaków drogowych. Wspomniane przepisy przekazały tym podmiotom uprawnienia do organizacji zasad ruchu. Administracja, a więc wspólnota lub spółdzielnie mogą własnym sumptem odpowiednio oznakować miejsca postojowe, czy ustanowić miejsca dla osób niepełnosprawnych. Mogą zdecydować przykładowo o likwidacji trawnika i pokryciu nawierzchni betonową kostką ażurową, by rozwiązać palący problem z brakiem miejsc do parkowaniu.
Jedno jest pewno - jakiekolwiek decyzje w tym zakresie podejmie spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, będzie surowiej oceniana przez mieszkańców, oczekujących logicznych i racjonalnych rozwiązań.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Leśnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych

Wyszkowska 14
07-130, Łochów    woj. mazowieckie

Miś - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Warszawska 15/162
02-495, Warszawa    woj. mazowieckie

Cukrownik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Iwaszkiewicza 6/2
39-100, Ropczyce    woj. podkarpackie

Nowa - Sosnowiecka Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego

ul. Sienkiewicza 3/104i105a
41-200, Sosnowiec    woj. śląskie

Komunalnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Prądzyńskiego 30a
50-433, Wrocław    woj. dolnośląskie

Nadodrze SM - Adm. os. Śródmieście

ul. Poczdamska 5b
67-200, Głogów    woj. dolnośląskie

Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowy Domów Jednorodzinnych przy WZTM

ul. Gagarina 20
58-300, Wałbrzych    woj. dolnośląskie

LWSM w Knurowie - Adm. os. 1000 lecia, WP I, WP II

ul. 1-go Maja 52
44-194, Knurów    woj. śląskie

Rudzka SM - Administracja nr 4 - Halemba

ul. Energetyków 25
41-706, Ruda Śląska    woj. śląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wyzwolenia 6
19-100, Mońki    woj. podlaskie