search SZUKAJ menu MENU
Parkingi na osiedlach mieszkaniowych, a nowe prawo

Parkingi na osiedlach mieszkaniowych, a nowe prawo

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
16
1099
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Powszechnym problemem na polskich osiedlach jest brak miejsc postojowych dla samochodów. Każde niemal osiedle musi też uporać się z niesłychaną samowolką kierowców w tym zakresie. Samochody zostawiane są możliwie blisko domu właścicieli, którzy chcą obserwować swój dobytek z okien, rzekomo z obawy przed złodziejami. Zdaniem wielu osób, w zachowaniach tych więcej jest wygodnictwa i kiepskich nawyków, niż chęci zmierzenia się z realnym problemem ochrony swojego mienia. Twierdzą, zresztą nie bez racji, że czujność właściciela może być wyrażona na znacznie skuteczniejsze sposoby.

Obecnie obowiązujące prawo, czyli nowelizacja prawa drogowego z 22.07.2010, nakłada liczne sankcje na kierowców, którzy uprawiają tego typu samowolkę drogową. Jak wiadomo, jeszcze przed uchwaleniem tych ostrzejszych zapisów, spółdzielnie ustawiały znaki drogowe na osiedlowych uliczkach, ale miały one raczej charakter porządkowy i trudno było wyegzekwować od mieszkańców jakieś korzystniejsze w świetle interesów ogółu nawyki. Od września ubiegłego roku bezkarni dotąd kierowcy mogą być karani mandatami za parkowanie na drogach wewnętrznych, jak określa się drogi ogólnodostępne, którymi zarządza administracja spółdzielni.

Mandat od straży miejskiej to sankcja przewidziana dla każdego kierowcy, który zaparkuje samochód poza dozwoloną strefą ruchu na drogach i parkingach osiedlowych. Dodatkową sankcją są koszty z tytułu odholowania auta na parking depozytowy. Właściwym oznakowaniem i oznaczeniem ilości miejsc zajmuje się uprawniona do tego w świetle ustawy spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa.

Znawcy tematu ruchu drogowego bacznie przyglądają się wszelkim aspektom wprowadzania w życie nowych zapisów. Z pewnością zniknąć może skandaliczny niemalże problem tarasowania dróg dojazdowych dla karetek i pojazdów straży pożarnej, bo tutaj kary będą najwyższe - mandat wynosi minimum 100zł. Ma poprawić się estetyka osiedli, w stopniu, w jakim nie jest w stanie zmienić tego żadne prawo spółdzielcze - parkowanie na trawniku i chodniku również traktowane jest jako złamanie prawa.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Górnicza SM - Administracja nr 2

ul. Katowicka 3A
Jastrzębie, Zdrój    woj. śląskie

Arkadia - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Krotoszyńska 18
51-009, Wrocław    woj. dolnośląskie

Górczyn - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Czereśniowa 6
66-400, Gorzów Wielkopolski    woj. lubuskie

BOWIG - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Filtrowa 61
02-056, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wysoka 7
95-080, Tuszyn    woj. łódzkie

Zespół Mieszkaniowy - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Chmielna 27/31
00-021, Warszawa    woj. mazowieckie

Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Hieronimowska 9c
16-050, Michałowo    woj. podlaskie

Znicz - Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Ks. Kordeckiego 3a
85-225, Bydgoszcz    woj. kujawsko-pomorskie

Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Granitowa 4
43-600, Jaworzno    woj. śląskie

Wspolny Dom - Spoldzielnia Mieszkaniowa

Strzelecka 118b
63-400, Ostrów Wielkopolski    woj. wielkopolskie