Parkingi na osiedlach mieszkaniowych, a nowe prawo
Spółdzielnie mieszkaniowe
parking na chodniku, prawo, mandaty, drogi wewnętrzne, drogi osiedlowe
Powszechnym problemem na polskich osiedlach jest brak miejsc postojowych dla samochodów. Każde niemal osiedle musi też uporać się z niesłychaną samowolką kierowców w tym zakresie. Samochody zostawiane są możliwie blisko domu właścicieli, którzy chcą obserwować swój dobytek z okien, rzekomo z obawy przed złodziejami. Zdaniem wielu osób, w zachowaniach tych więcej jest wygodnictwa i kiepskich nawyków, niż chęci zmierzenia się z realnym problemem ochrony swojego mienia. Twierdzą, zresztą nie bez racji, że czujność właściciela może być wyrażona na znacznie skuteczniejsze sposoby.
Obecnie obowiązujące prawo, czyli nowelizacja prawa drogowego z 22.07.2010, nakłada liczne sankcje na kierowców, którzy uprawiają tego typu samowolkę drogową. Jak wiadomo, jeszcze przed uchwaleniem tych ostrzejszych zapisów, spółdzielnie ustawiały znaki drogowe na osiedlowych uliczkach, ale miały one raczej charakter porządkowy i trudno było wyegzekwować od mieszkańców jakieś korzystniejsze w świetle interesów ogółu nawyki. Od września ubiegłego roku bezkarni dotąd kierowcy mogą być karani mandatami za parkowanie na drogach wewnętrznych, jak określa się drogi ogólnodostępne, którymi zarządza administracja spółdzielni.
Mandat od straży miejskiej to sankcja przewidziana dla każdego kierowcy, który zaparkuje samochód poza dozwoloną strefą ruchu na drogach i parkingach osiedlowych. Dodatkową sankcją są koszty z tytułu odholowania auta na parking depozytowy. Właściwym oznakowaniem i oznaczeniem ilości miejsc zajmuje się uprawniona do tego w świetle ustawy spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota mieszkaniowa.
Znawcy tematu ruchu drogowego bacznie przyglądają się wszelkim aspektom wprowadzania w życie nowych zapisów. Z pewnością zniknąć może skandaliczny niemalże problem tarasowania dróg dojazdowych dla karetek i pojazdów straży pożarnej, bo tutaj kary będą najwyższe - mandat wynosi minimum 100zł. Ma poprawić się estetyka osiedli, w stopniu, w jakim nie jest w stanie zmienić tego żadne prawo spółdzielcze - parkowanie na trawniku i chodniku również traktowane jest jako złamanie prawa.
chevron_left