search SZUKAJ menu MENU
Spędzanie wolnego czasu na osiedlu - czy coś się zmienia?

Spędzanie wolnego czasu na osiedlu - czy coś się zmienia?

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
23
554
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Podobno nic tak nie oburza przedstawicieli starszego pokolenia jak widok młodzieży i dzieci, którzy czas spędzają siedząc na ławkach przed blokami na osiedlu. Spędzanie czasu w towarzystwie rówieśników to jeden z uroków młodości, jednak przywilejem tego wieku jest też ogromna chłonność umysłu na nowe informacje i ciekawość świata, rozwijana na różne sposoby. Tradycyjnie organizowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży pod kątem różnego typu zajęć pozaszkolnych, zajmują się okoliczne kluby osiedlowe. Pomieszczeniami do zabaw i zajęć zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, regulując z własnych przychodów opłaty za zużycie prądu i energii cieplnej. Spółdzielnia opłaca również trenerów i pracowników, niekiedy na stale zatrudnionych w danym klubie osiedlowym. Obecnie rozwiązania tego typu nie są już raczej powielane na terenach, na których lokują się nowe spółdzielnie czy wspólnota mieszkaniowa. Po prostu hasło spółdzielczość i prawo spółdzielcze znajduje coraz mniej zwolenników, zwłaszcza u młodych ludzi.

Młodzieży proponuje się najchętniej zajęcia osiedlowe na budowanych ze środków publicznych obiektach sportowych, czego najlepszym przykładem jest sieć "Orlików". "Orliki" budowane są w całej Polsce na osiedlach, na których dotychczasowa oferta zajęć sportowych była niezadowalająca, a ich liczba dawno przekroczyła 1000. Stan boisk ogólnodostępnych przy szkołach pozostawia przecież wiele do życzenia. Poza "Orlikami" w wielu miastach powstają kryte baseny, doposażane w różne urządzenia rekreacyjne dzięki dotacjom unijnym. W okresie wakacyjnym legitymacja uczniowska jest podstawą do ulgowych lub darmowych biletów, jeśli basen znajduje się przy placówce szkolnej.

Niestety, bolączką wielu rodziców dorastającej młodzieży są koszty prowadzenia zajęć w miejskich, a rzadziej już, osiedlowych domach kultury. Dotyczy to tych zajęć, które są szczególnie atrakcyjne dla młodzieży, przykładowo, kurs taneczny, albo zajęcia z profesjonalnym choreografem. Wiele zadań w tym zakresie przejmuje szkoła, starając się zorganizować czas przynajmniej dla uczniów zainteresowanych wybranymi przedmiotami.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Polam-Wrocław - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Wrocławska 33d
55-090, Długołęka    woj. dolnośląskie

Leśna - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Krakowska 75
39-200, Dębica    woj. podkarpackie

Lokator - Spółdzielnia Mieszkaniowa


72-132, MOSTY 77/A/14    woj. zachodniopomorskie

Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Paprykowa 12
81-591, Gdynia    woj. pomorskie

Śródmieście - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Niemcewicza 14
64-920, Piła    woj. wielkopolskie

Osiedle Gierczak - Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Emilii Gierczak 5/1a
78-100, Kołobrzeg    woj. zachodniopomorskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Reja 8/1
63-300, Pleszew    woj. wielkopolskie

Przyszłość - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Dojazd 56
28-300, Jędrzejów    woj. świętokrzyskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku - Administracja III

ul. Racławicka 6
21-040, Świdnik    woj. lubelskie

Górczyn - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Czereśniowa 6
66-400, Gorzów Wielkopolski    woj. lubuskie