Spędzanie wolnego czasu na osiedlu - czy coś się zmienia?
Spółdzielnie mieszkaniowe
klub osiedlowy, dom kultury, zajęcia, orliki, czas wolny, osiedlowy dom kultury
Podobno nic tak nie oburza przedstawicieli starszego pokolenia jak widok młodzieży i dzieci, którzy czas spędzają siedząc na ławkach przed blokami na osiedlu. Spędzanie czasu w towarzystwie rówieśników to jeden z uroków młodości, jednak przywilejem tego wieku jest też ogromna chłonność umysłu na nowe informacje i ciekawość świata, rozwijana na różne sposoby. Tradycyjnie organizowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży pod kątem różnego typu zajęć pozaszkolnych, zajmują się okoliczne kluby osiedlowe. Pomieszczeniami do zabaw i zajęć zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, regulując z własnych przychodów opłaty za zużycie prądu i energii cieplnej. Spółdzielnia opłaca również trenerów i pracowników, niekiedy na stale zatrudnionych w danym klubie osiedlowym. Obecnie rozwiązania tego typu nie są już raczej powielane na terenach, na których lokują się nowe spółdzielnie czy wspólnota mieszkaniowa. Po prostu hasło spółdzielczość i prawo spółdzielcze znajduje coraz mniej zwolenników, zwłaszcza u młodych ludzi.
Młodzieży proponuje się najchętniej zajęcia osiedlowe na budowanych ze środków publicznych obiektach sportowych, czego najlepszym przykładem jest sieć "Orlików". "Orliki" budowane są w całej Polsce na osiedlach, na których dotychczasowa oferta zajęć sportowych była niezadowalająca, a ich liczba dawno przekroczyła 1000. Stan boisk ogólnodostępnych przy szkołach pozostawia przecież wiele do życzenia. Poza "Orlikami" w wielu miastach powstają kryte baseny, doposażane w różne urządzenia rekreacyjne dzięki dotacjom unijnym. W okresie wakacyjnym legitymacja uczniowska jest podstawą do ulgowych lub darmowych biletów, jeśli basen znajduje się przy placówce szkolnej.
Niestety, bolączką wielu rodziców dorastającej młodzieży są koszty prowadzenia zajęć w miejskich, a rzadziej już, osiedlowych domach kultury. Dotyczy to tych zajęć, które są szczególnie atrakcyjne dla młodzieży, przykładowo, kurs taneczny, albo zajęcia z profesjonalnym choreografem. Wiele zadań w tym zakresie przejmuje szkoła, starając się zorganizować czas przynajmniej dla uczniów zainteresowanych wybranymi przedmiotami.
chevron_left