search SZUKAJ menu MENU
Spółdzielnie wolą nie podwyższać opłat

Spółdzielnie wolą nie podwyższać opłat

Spółdzielnie mieszkaniowe

Luty
2020
22
702
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Kłopoty, jakie przeżywa każda spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce z zachowaniem swojego status quo, powodują, że wiele z nich wdraża własne strategie, by przetrwać na rynku usług zarządczych. Najbardziej skuteczne z nich wiążą się z wysokością opłat, jakie pobiera administracja spółdzielni od mieszkańców budynku. Jak dowodzi praktyka, decyzje ze strony mieszkańców, by przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową, motywowane jest właśnie zbyt wysokimi kosztami administrowania, jakie narzucają spółdzielnie. Dlatego w momencie kryzysu formy spółdzielczej wielu zarządców woli utrzymywać stawki na dotychczasowym poziomie, by ewentualne podwyżki nie stały się impulsem dla dalszych przekształceń na terenie osiedla spółdzielczego.
Obawy zarządców wydaja się uzasadnione zwłaszcza, że niebawem pojawić się mają zapisy wpierające powstawanie nowoczesnych i przejrzyście zarządzanych organizmów, do których zaliczana jest właśnie wspólnota mieszkaniowa. Wspólnota taka, zdaniem ustawodawcy, ma prostą strukturę decyzyjną, z uwagi na stosunkowo niewielką liczbę członków i dzięki temu może sama, z puli samodzielnie wygenerowanych środków, chronić swoje interesy. Wspólnoty ponad to wydają się efektywniejsze i wzmacniają poczucie więzi miedzy lokatorami, traktowanymi bardziej podmiotowo. Zapisy wspierające ich powstawanie pozwolą na szybsze formowanie wspólnot, gdyż zlikwidowany będzie wymóg, że lokatorzy wszystkich mieszkań muszą wystąpić o wyodrębnienie własności do lokalu- wystarczy, że zdecyduje się na to jeden mieszkaniec danego budynku.
W tych warunkach spółdzielnie zmuszone są podjąć ostrą walkę o klienta. Mimo że wzrastają koszty utrzymania nieruchomości z przyczyn niezależnych od zarządcy (wyższy VAT, droższe usługi obce), prezesi panicznie obawiają się skutków podniesienia opłat, przynajmniej w przypadku znacznej części wspólnot tego typu. Konieczność oszczędzania i szukania sposobów na poprawę kondycji finansowej spółdzielni z tytułu różnego typu przychodów własnych wysuwa się obecnie na plan pierwszy.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Mebrol - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. 3 Maja 10
07-200, Wyszków    woj. mazowieckie

Nadodrze SM - Adm. os. Kopernik B

ul. Kosmonautów Polskich 51
67-200, Głogów    woj. dolnośląskie

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Garzynie

os. Słoneczne 4/4
64-120, Krzemieniewo    woj. wielkopolskie

Respan - Spółdzielnia Mieszkaniowa Hurtowników

ul. Rejtana 53a
35-326, Rzeszów    woj. podkarpackie

Hutnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Rataja 31a
42-400, Zawiercie    woj. śląskie

Nauczycielska SBM - Adm. os. Piaski

ul. Reymonta 12
, Warszawa    woj. mazowieckie

Bacieczki - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Swobodna 25
15-756, Białystok    woj. podlaskie

Nowa SM - Adm. Domów Mieszkalnych nr 2

ul. Turystyczna 20
44-335, Jastrzębie Zdrój    woj. śląskie

Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Kombatantów 4
41-250, Czeladź    woj. śląskie

Zacisze - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Agrestowa 1
65-780, Zielona Góra    woj. lubuskie