search SZUKAJ menu MENU
Sport na osiedlu

Sport na osiedlu

Spółdzielnie mieszkaniowe

Sierpień
2019
27
546
odwiedzin
strony
0
komentarze
dodane
0
zdjęcia
dodane
Entuzjazm władz samorządowych dla idei powstawania "Orlików" na polskich osiedlach wydaje się zrozumiały, gdyż znane jest dobroczynne działanie sportu na ludzki organizm. Poza tym narzekanie na kondycje domów i świetlic kulturalnych na osiedlach ma już swoją wieloletnią historię. Dobrze się stało, że wypracowano systemowe rozwiązanie, by zainteresować dzieci i młodzież popularnymi dyscyplinami sportowymi. Niestety, przyszkolne boiska bardzo często nie zachęcają do trenowania piłki nożnej. Spółdzielnia mieszkaniowa jest w stanie zaproponować dzieciom raczej zajęcia zamknięte, niż na otwartym powietrzu.

Kompleksy tego typu powstają przy szkołach, po zapoznaniu się samorządu z diagnozą potrzeb społecznych na danym osiedlu. Uwzględnia się preferencje młodzieży, sytuację materialną rodzin, ofertę okolicznych domów kultury i zaangażowanie szkół w przygotowanie projektu. Ważne są też warunki lokalizacyjne, by możliwe stało się wybudowanie dużego kompleksu. Nie wszystkie "Orliki" wyglądają identycznie, mimo że powstają według jednego schematu. Zdarza się, że na danym osiedlu rekordy popularności bije dyscyplina kompletnie nieznana w innych rejonach miasta. Przykładem jest hokej na trawie. Dzieci mają zawsze do dyspozycji trenera, który uczestniczy w grach zespołowych i nadzoruje porządek na boisku. Bardzo często jest nim wuefista z pobliskiej szkoły, co lepiej pozwala mu rozumieć się z podopiecznymi. Oczywiście, zajęcia są bezpłatne.

Aktywność samorządu w zakresie pozyskiwania środków na aktywizację młodzieży i dzieci powinna cieszyć tym bardziej, że jest to już praktycznie jedyny organ zarządczy, konsekwentnie realizujący politykę w tym zakresie. Prawo wspólnotowe i prawo spółdzielcze nie zakłada działalności misyjnej, zresztą wymagania ich członków idą w zupełnie innym kierunku. Zdecydowanie liczy się powstrzymanie fali rosnących opłat za media i eksploatację budynków, którymi zarządza administracja spółdzielni. Chlubnym wyjątkiem są osiedlowe Kluby Seniora, które na przekór negatywnym trendom doskonale funkcjonują na terenie wielu wspólnot.

chevron_left

Adresy spółdzielni mieszkaniowych

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa

ul. Wojska Polskiego 37
64-915, Jastrowie    woj. wielkopolskie

Sol - Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa

ul. Mielczarskiego 1
02-798, Warszawa    woj. mazowieckie

Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wojska Polskiego 9
27-200, Starachowice    woj. świętokrzyskie

Odlewnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Gen. Andersa 7b/1
95-040, Koluszki    woj. łódzkie

Teofilów - Spółdzielnia Mieszkaniowa

Wici 1
91-157, Łódź    woj. łódzkie

Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Państwowym Muzeum Archeologicznym

ul. Długa 52
00-241, Warszawa    woj. mazowieckie

Chełm - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Worcella 44
80-809, Gdańsk Chełm    woj. pomorskie

Zatoka - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Matejki 9
14-500, Braniewo    woj. warmińsko-mazurskie

Hutniczo-Górnicza SM - Administracja

ul. Dąbrówki 4b
40-081, Katowice    woj. śląskie

Projekt - Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wyszyńskiego 154
66-400, Gorzów Wielkopolski    woj. lubuskie